Po upadku starożytnych królestw żydowskich rozpoczął się dla Żydów czas prześladowań, emigracji i życia w diasporze. Rozproszeni po całym świecie, zasymilowani lub żyjący w gettach, nie przestawali marzyć o własnym państwie. Pod koniec XIX w....
Nowe zdjęcia 3-majowej demonstracji w roku 1946 w Szczecinku. Do dziś to największa manifestacja w obronie wolności i demokracji w dziejach miasta.
Na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego dowództwo armii niemieckiej przeniesiono do Kołobrzegu. Nad ujściem Parsęty pojawił się też sam słynny feldmarszałek.
Na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego dowództwo armii niemieckiej przeniesiono do Kołobrzegu. Nad ujściem Parsęty pojawił się też sam słynny feldmarszałek.
15 minut - tyle trwać miał transport bomb atomowych z Podborska do bazy lotniczej Massandra. Samoloty z Bagicza miały zrzucić je nad Europą Zachodnią oraz Skandynawią.
Józef Boryszewski ma 91 lat. Mieszka w Drawsku od 1998 r. Wcześniej przez wiele lat był profesorem w Śląskich Techicznych zakładach Naukowych, a jeszcze wcześniej... Pan Józef wspomina dzieciństwo i młodość spędzone na Wileńszczyźnie, lata...
W 1945 r. dawna, niemiecka Prowincja Pomorska przypadła odradzającej się po wojnie Polsce. Z tzw. Ziem Odzyskanych, jak nazywano nowe części naszego kraju, należało usunąć autochtonów. Oto druga część tej historii.
Historia sławieńskich ulic kryje za sobą wiele ciekawostek, o których współcześni mieszkańcy być może nie mają pojęcia. Dziś, przedstawiamy kilka z nich, m.in. dowiemy się co było w miejscu obecnego targowiska miejskiego.
Dla wielu Polaków pojęcie Kresów wiąże się emocjonalnie z rodzinną pamięcią o przeszłości, o pokoleniach i ziemi, która pozostanie na zawsze drogą i bliską. Tak jest i z panią Anną Teresińską - mieszkanką Świdwina i szefową Towarzystwa Miłośników...
Szczecinecki ratusz dopina ostatnie formalności związane z przejęciem od Polskich Kolei Państwowych dworca kolejowego. Miejmy nadzieję, że to oznacza powrót dobrych czasów dla tego zabytkowego obiektu.
Zamiast morza gruzów, nowoczesne budownictwo. Jesienią 1957 r. władze w Warszawie podjęły kluczową dla Kołobrzegu decyzję: miasto stać się miało modelowym kurortem.
Niedawno władze miasta ogłosiły plany rewitalizacji parku im. Tadeusza Kościuszki, okalający Koszalińskę Bibliotekę Publiczną. Tymczasem kiedyś pełnił on zupełnie inną rolę - przez ponad sto lat funkcjonował tutaj cmentarz.
W dzisiejszym spotkaniu z historią przedstawiamy państwu zbiór informacji na temat sławieńskiego amfiteatru. Dawniej scena między gimnazjum a domem kultury była miejscem wielu imprez. Jak będzie teraz?
W 2018 r. mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok Oddział IPN w Krakowie będzie prezentować na stronie www.ipn.gov.pl oraz na łamach „Gazety Krakowskiej” mniej znane lub zapomniane dziś osoby, zasłużone dla...
W ciągu wieków, za sprawą pożarów i wojen, koszaliński rynek zmieniał swoje oblicze.
13-14 marca 1943 r. Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację getta w Krakowie. To była gehenna, ale jego mieszkańcy chcieli normalnie żyć. Działały teatry, kabarety, chodziło się do kawiarni, restauracji na czulent.
W 1000 roku Kołobrzeg stał się siedzibą biskupa. Choć misja przysłanego tu Reinberna teoretycznie się powiodła, ostateczne zwycięstwo odnieśli poganie.
Od wojny minęło już ponad 70 lat. Ale poszukiwania szczątków żołnierzy i odkrywanie tragicznych historii z tamtych lat to praca na wiele kolejnych lat.
12 marca 1679 r. Król Sobieski nadaje Tatarom służącym w wojsku trzy wsie. Ich przodkowie w Polsce osiedlali się od XIII w. Rozmowa z Musą Czachorowskim, rzecznikiem Muzułmańskiego Związku Religijnego, redaktorem „Rocznika Tatarów Polskich”
8 marca ładniejsza część naszego społeczeństwa miała swoje święto. Także i w przeszłości Koszalina nie brakowało ważnych kobiet, które w taki, czy w inny sposób zapisały się w koszalińskiej historii. Oto kilka przykładów.
Niedostępne dla zwykłych ludzi. Oznaczane jako tereny leśne - bazy radzieckie, luksusowe ośrodki dla władzy PRL albo placówki wywiadu. Tajne miejsca w PRL
W ramach dekomunizacji nazewnictwa w polskich miastach nie ma już w Szczecinku ulicy 28 Lutego. Co nie znaczy, że ta ważna dla dziejów miasta data wyparowała z kalendarza.
Bunkry i działobitnie na darłowskich wydmach przy ulicy Helskiej już od kilku lat mają opiekuna, który dba o to miejsce. Marian Laskowski zapowiada, że przed najbliższym sezonem będzie tu jeszcze więcej ciekawostek dla zwiedzających.
Było zapasową bazą dla jednostki w Bagiczu. Podczas wojny szkolili się tu piloci. W Rzesznikowie pod Rymaniem stacjonowały także słynne Messerschmitty 109.
Jedne to tylko nazwiska z datami, inne to całe zdania. Jedne są po niemiecku i są bardzo stare, inne brzmią po polsku i zostały napisane kilkanaście lat temu. Efekt? Niezwykłe, niemiecko-polskie graffti.
Polska i Izrael żyją nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadza kary za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust, zbrodnie dokonywane przez niemieckich nazistów i III Rzeszę w czasie II wojny światowej. Do...
Rozmowa z dr. Piotrem Trojańskim, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Jak to ze służbą zdrowia było w Szczecinku przez wieki. Ze stulecia na stulecie lepiej
Pochodzącego z Berlina potomka francuskich hugenotów służba wojskowa związała z Pomorzem. W 1945 r. składał broń jako dowódca Wehrmachtu w Sudetach
Historię piszą zwycięzcy. Dowodzi tego przedwojenne zdjęcie rynku.
Niemieckie wydawnictwo wydało książkę z rozdziałem o znanym Żydzie z Koszalina. Napisał go koszalinianin Zdzisław Pacholski. - Dzięki tej historii dostrzeżono nas z Berlina - mówi
Historyk Jan Sroka przedstawia trudne początki Sławna w 1945 roku. Jak wyglądało życie kulturalne miasta tuż po zakończeniu II wojny światowej?
Razem z Janem Sroką przedstawiamy krótką historię animozji między miastami powiatu. Kto się z kim nie lubi i dlaczego? Prezentujemy kilka ciekawych wydarzeń z dziejów obu miast.
Razem z Janem Sroką przenosimy się w czasie, by poznać historię jednej z ulic w SławnieZakłady produkcyjne, a nawet miejskie ogrody - to wszystko przy ulicy Polanowskiej.
Było jedną z najważniejszych baz lotniczych Układu Warszawskiego w Polsce, jej garnizon liczył 2 tys. żołnierzy radzieckich. Przedstawiamy historię lotniska w Bagiczu.
Drawsko Pomorskie W 2019 roku będziemy mieli Muzeum Regionalne
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.