Łukasz Gładysiak

Zwycięstwo chrześcijaństwa na tej Ziemi przypieczętowała budowa katedry w Kołobrzegu

Rycina przedstawiająca Kołobrzeg, umieszczona na marginesie słynnej Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. Jednym z symboli miasta jest potężna wieża k Fot. domena publiczna Rycina przedstawiająca Kołobrzeg, umieszczona na marginesie słynnej Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. Jednym z symboli miasta jest potężna wieża katedry
Łukasz Gładysiak

Chrystianizacja Pomorza trwała ponad sto lat. Jednym z czynników, które ugruntowały chrześcijaństwo na południowym brzegu Bałtyku były monumentalne świątynie w tym ta, górująca nad Kołobrzegiem.

Początki chrystianizacji w środkowej części Pomorza zbiegły się w czasie z wyprawami dopiero, co ochrzczonych wojów pierwszego polskiego władcy, Mieszka. Nowa wiara, przyniesiona na mieczach Polan i jednoznacznie kojarzona z najeźdźcą z południa, ugruntowywać się zaczęła przede wszystkim w dużych ośrodkach regionu, takich jak dwa ówczesne, największe grody: Kołobrzeg oraz Białogard (wówczas nazywany Alba) czy sieci mniejszych osad: Boninie, Bardzlinie, Kłopotowie, Kraśniku Koszalińskim, Kretominie, Mielenku czy Trzyniku. W rejonie samego Koszalina, podobnie jak w czasach pogańskich, głównym miejscem kultu stała się Góra Chełmska.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gładysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.