Joanna Krężelewska

Znów są problemy z bakteriami w gminie Sianów

Strażnicy miejscy z Sianowa udokumentowali nielegalny pobór wody. W sezonie GWiK podpisuje umowy na wykorzystanie wody do celów rolniczych, ale kontroluje Fot. Facebook gminy Sianów Strażnicy miejscy z Sianowa udokumentowali nielegalny pobór wody. W sezonie GWiK podpisuje umowy na wykorzystanie wody do celów rolniczych, ale kontroluje wtedy, ile jest jej pobierane.
Joanna Krężelewska

Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców gminy Sianów. Tym razem do skażenia wody bakteriami z grupy coli oraz E. coli doszło w Skibnie i Skibienku. Nowe wyniki badań będą w sobotę.

Badania próbek wody wykonane zostały po... interwencji policji. Dlaczego?

- Strażnicy miejscy zauważyli, że mężczyzna, kierowca samochodu ciężarowego, nielegalnie pobiera wodę z hydrantu w Skibienku - informuje Monika Kosiec, rzeczniczka policji.

- Nie miał on ważnej umowy z firmą Gminne Wodociągi i Kanalizacja, dlatego na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze.

Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków za nielegalny pobór wody grozi grzywna i tak właśnie ukarany został mężczyzna. Ze względu na to, że intensywny pobór wody z hydrantu ma duży wpływ na ciśnienie w całej sieci wodociągowej, a ewentualne zniszczenia hydrantu mogą stać się potencjalnym źródłem skażenia bakteriologicznego wody w sieci, zlecono przebadanie wody.

- Tu trzeba zaznaczyć, że nie przesądzamy, co było przyczyną skażenia, ale wskazujemy na jedno z potencjalnych zagrożeń - mówi Aleksander Janowski, dyrektor GWiK w Sianowie.

- Nie bez znaczenia są również intensywne opady, które występują w naszym regionie od dłuższego już czasu - dodaje.

Mieszkańcy Skibna i Skibienka, w sumie 800 osób, mogą wykorzystywać wodę bieżącą jedynie do celów sanitarnych, czyli do spłukiwania toalety. Wodociąg został już zdezynfekowany, w sobotę (9 września) mają być znane wyniki nowych badań i decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego co do przydatności wody do spożycia.

- Za rok wiekowe ujęcie wody w Skibnie zostanie wyłączone. Podobnie, jak w Suchej Koszalińskiej, Kleszczach i Osiekach - informuje burmistrz Maciej Berlicki. Dodaje też, że samorząd podjął już wiele działań, by zminimalizować ryzyko skażenia wody na terenie gminy.

- Zleciliśmy między innymi kompleksowe badania gruntu przy studniach. Z kolei dwa dni temu otrzymaliśmy wyniki badania jakości wody w Sianowie. Woda jest czysta.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.