Wojciech Kulig

Zmiany w zamku. Przeniosą nas w czasy króla Eryka Pomorskiego

Zmiany w zamku. Przeniosą nas w czasy króla Eryka Pomorskiego
Wojciech Kulig

Urząd Miasta w Darłowie otrzymał 800 tysięcy dotacji na odnowienie zamku. Pieniądze zostaną przeznaczone na wzbogacenie oferty turystycznej miasta.

,,Darłowo w czasach Króla Eryka Pomorskiego” - to tytuł projektu, który ma kosztować około półtora miliona złotych. Miasto zdobyło na ten cel blisko 800 tysięcy złotych dotacji, a dzięki temu zmieni się między innymi zamkowe otoczenie. - To zupełnie nowy rodzaj projektu, którego jak dotąd w takiej formule jeszcze nie realizowaliśmy - mówi Tomasz Breszka z kierownik referatu integracji europejskiej i inwestycji w Urzędzie Miejskim w Darłowie zwracając uwag na to, że absolutną nowością będzie częściowe wykorzystanie zasady „zaprojektuj i wybuduj”.

Miasto przy współudziale Zamku Książąt Pomorskich- Muzeum w Darłowie zamierza w nowoczesny sposób przedstawić postać króla Eryka Pomorskiego. Wszystko to z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych i ekspozycji. W oparciu o opracowany scenariusz planuje się przedstawienie w sposób nowoczesny barwnej postaci władcy i Skandynawii i Pomorza Eryka Pomorskiego w otoczeniu dworu i replik mebli, uzbrojenia oraz strojów z epoki. To jednak nie wszystko. W planach jest m.in. odtworzenie fosy zamkowej, czyli tak zwanego Kanału Młyńskiego (poprzez wybudowanie kamiennego muru oporowego z pełną balustradą w jej narożnej części zlokalizowanej przy ulicy Zamkowej) oraz wykonanie drewnianego mostu pieszego przez fosę na przedłużeniu ulicy Wałowej o długości do 25 metrów.

Wyraźnie zaznaczona zostanie przestrzeń treningowa dla rycerzy. Drugim elementem będzie rekonstrukcja historycznego otoczenia zamku z jego północno-wschodniej strony.

Jest to też krok naprzód, jeśli chodzi o unowocześnianie zamku. Dziś dużą uwagę skupiają multimedialne nowości. Możliwość zaprezentowania informacji historycznych za pomocą elektroniki. Dzięki otrzymanym pieniądzom będzie można stworzyć chociażby skrzynie z wydrukami 3D imitującymi skarby, czy różnego rodzaju postumenty, manekiny i kioski multimedialne dla zwiedzających.

Realizacja projektu rozpocznie się w ciągu dwóch miesięcy. Zakończenie planowane jest pod koniec września 2018 roku. - Wszystko to pozwoli na rozbudowę oferty turystycznej w oparciu o historyczne i kulturowe dziedzictwo, co zwiększy atrakcyjność Darłowa pod względem turystycznym i rekreacyjnym - podkreślają przedstawiciele miasta, dla których będzie to jedna z kluczowych inwestycji.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.