Marzena Sutryk

Zmiany w Koszalińskiej Karcie Dużej Rodziny

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej została przyjęta uchwała wprowadzająca zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Fot. Archiwum Na ostatniej sesji Rady Miejskiej została przyjęta uchwała wprowadzająca zmiany w Karcie Dużej Rodziny.
Marzena Sutryk

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej została przyjęta uchwała wprowadzająca zmiany w Karcie Dużej Rodziny. M. in. nie trzeba będzie co roku odnawiać karty.

24 października 2013 roku Rada Miejska przyjęła Program „Koszalińska Karta Dużej Rodziny” jako jeden z pierwszych w Polsce. Programem objętych zostało do tej pory 690 rodzin (ponad 3550 osób, z czego 1275 rodziców oraz 2276 dzieci). Do programu przystąpiło ponad 100 partnerów oferujących zniżki i ulgi rodzinom wielodzietnym. Od czerwca 2014 roku zaczęła też funkcjonować Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Do dzisiaj w Koszalinie wydano 519 rodzinom takie właśnie karty, które są przyznawane niezależnie od tych lokalnych.

Koszaliński program funkcjonuje już 3 lata, dlatego w ostatnich miesiącach przeprowadzona został ankieta wśród rodzin wielodzietnych. Efektem była uchwała zmieniająca program „Koszalińska Karta Dużej Rodziny”, która wprowadza przede wszystkim zmiany w zakresie: okresu ważności karty: zamiast na okres 12 miesięcy, karta przyznawana będzie rodzicom - na czas nieokreślony (do tej pory obowiązywały tylko do czasu, gdy przysługiwała ona dzieciom, ale ostatecznie uznano, że należy docenić trud rodziców i przyznać im kartę bezterminowo), a dzieciom - do 18. roku życia, jeżeli będą kontynuować naukę, kartę będzie można przedłużać na czas nauki, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia; dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności - na okres ważności orzeczenia; dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka; dziecku umieszczonemu w placówce opiekuńczo - wychowawczej - na czas umieszczenia w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych,dyrektor i wychowawca zatrudnieni w placówce uznawani są za rodziców, jednak im karta nie będzie przysługiwała na czas nieokreślony, ale na okres zatrudnienia w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Zmiana uchwały nie będzie wymagała od rodziców corocznych wizyt w Urzędzie Miejskim, jedynie w razie konieczności przedłużenia ważności karty dziecka albo wyrobienia duplikatu w przypadku utraty karty.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.