Złodzieje bydła zatrzymani. Mają już zarzuty, ale śledztwo nadal trwa

Czytaj dalej
Fot. KWP Szczecin
Krzysztof Bednarek

Złodzieje bydła zatrzymani. Mają już zarzuty, ale śledztwo nadal trwa

Krzysztof Bednarek

Policjanci ze Świdwina razem z funkcjonariuszami z KWP w Szczecinie zatrzymali pięć osób mających związek z opisywanymi w „Głosie” kradzieżami bydła hodowlanego.

Sprawcy działali na terenie powiatów świdwińskiego, drawskiego, goleniowskiego i choszczeńskiego. Na razie zatrzymany przez policję 46-letni mieszkaniec podświdwińskiej wsi, dwaj bracia będący mieszkańcami Świdwina oraz ich 22-letni kolega i jeszcze jeden mężczyzna, usłyszeli zarzuty w związku kradzieżą bydła o wartości 100 tys. zł na szkodę mieszkańca powiatu świdwińskiego.

Część skradzionego bydła odzyskano, a sprawcy przyznali się do kradzieży, chociaż ich wersje wydarzeń różnią się. Trzech z nich usłyszało dodatkowe zarzuty związane z pozbawieniem wolności mężczyzny, wywiezieniem go do lasu i zmuszaniem do popisania dokumentów.

- Ta druga sprawa nie ma nic wspólnego z kradzieżami bydła - powiedział nam Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Drawsku Pomorskim orzekł tymczasowy areszt, z tym że jeden z zatrzymanych mężczyzn będzie go mógł opuścić po wpłaceniu kaucji.

Przypomnijmy. W drugiej połowie ubiegłego roku doszło do serii kradzieży bydła w województwie zachodniopomorskim. Sprawcy wjeżdżali nocą na pola samochodami z przyczepami. Wabili bydło paszą i sianem. Później strzelali do zwierząt strzałkami z substancjami usypiającymi, ładowali na przyczepy i odjeżdżali.

Wśród poszkodowanych rolników jest Andrzej Malec, z miejscowości Żółte w gminie Drawsko, który od 1993 r. zajmuje się hodowlą bydła, a ostatnio specjalizował się w hodowli krów i cielaków mięsnej rasy charolaise.

Z pastwiska w okolicach Zarańska złodzieje skradli mu 15 cielaków, dwie krowy i dwa buhaje rozpłodowe. Rolnik do tej pory nie odzyskał zwierząt.

- Te osoby kojarzone są z pozostałymi kradzieżami bydła, jakich dokonano w ubiegłym roku w powiecie drawskim i w innych powiatach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Cały czas trwa śledztwo i w każdej chwili zarzuty, jakie postawiliśmy tym osobom, mogą być rozszerzone - powiedział nam Ryszard Gąsiorowski.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.