Zielona Góra. Groźne piaskownice? Nie tylko z powodu glisty ludzkiej. Zachowuj zasady bezpieczeństwa, by chronić swoje pociechy

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos, Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zielona Góra. Groźne piaskownice? Nie tylko z powodu glisty ludzkiej. Zachowuj zasady bezpieczeństwa, by chronić swoje pociechy

Leszek Kalinowski

Czy zabawa w piaskownicy jest teraz bezpieczna? – pyta pani Magda. – Czytałam kiedyś, że można i ślepoty nabawić się w tych miejscach. A teraz w czasie pandemii chyba jest jeszcze groźniej? By było bezpieczniej m.in. co najmniej raz w roku, na wiosnę, trzeba wymienić piasek. Koniecznie z certyfikatem. I cały czas stosować się do regulaminu….

Kiedy tylko robi się cieplej, piaskownice zapełniają się dziećmi.
- Szkoły, przedszkola pozamykane, bo koronawirus, ale na placach zabaw i osiedlach chyba go nie ma. Bo dzieci bawią się ze sobą w dużych grupach. Oczywiście bez maseczek. Ale pomijając to, zastanawiam się, czy nawet samotna zabawa w piasku jest bezpieczna – mówi pani Magda z Zielonej Góry. – Już dawno czytałam, że piaskownice mogą być groźne.

Piaskownice: Groźna jest inwazja wywołana glistą ludzką

Co roku przed sezonem wymieniany jest piasek (koniecznie z certyfikatem), by zabawa w nim nie skończyła się źle. W czasie pandemii obowiązuje dodatkowy regulamin korzystania z placów zabaw. Dbajmy więc wszyscy o nasze zdrowie!
Chodzi o to, że do piaskownic mogą wchodzić też różne zwierzęta. Zalegające odchody są źródłem zagrożenia zwłaszcza dla dzieci, które bawią się w piasku, a potem wkładają ręce do buzi i w ten sposób mogą szybko przenieść jaja pasożytów do układu pokarmowego. To z kolei może być przyczyną takich chorób jak: owsica, tasiemczyca, glistnica.

Groźna jest inwazja wywołana glistą psią (Toxacara canis). Pasożyt ten jest nicieniem, który część cyklu odbywa w glebie, a jego siedliskiem jest jelito cienkie psa. Tu samica składa niewidoczne gołym okiem jaja (ok. 20 tys. na dobę), które wraz z kałem dostają się na zewnątrz. Po ok. 20 dniach jaja dojrzewają w glebie. Część z nich może przetrwać w środowisku kilka, a nawet kilkanaście lat. Choroby objawowe zależą od stopnia inwazji i umiejscowienia się larw w organizmie.
Okuliści zwracają uwagę, że ofiary zakażeń mogą mieć wady wzroku, nie pomijając ślepoty.

Piaskownice sprawdza sanepid

W trosce o bezpieczne zabawy dzieci, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej sprawdzają piaskownice i place zabaw.

Na bieżąco kontrolują zarówno te przy przedszkolach i szkołach, jak i te na osiedlach. Sprawdzają, czy przynajmniej raz do roku został wymieniony piasek. I czy ma on, podobnie jak urządzenia na placu zabaw, odpowiedni atest. Apelują do zarządców i do właścicieli psów, by nie wyprowadzali swych czworonogów tam, gdzie bawią się dzieci.

Na terenach należących i zarządzanych przez Zielonogórską Spółdzielnię Mieszkaniowa znajduje się 51 placów zabaw. Zwykle wczesną wiosną prowadzone są prace konserwacyjne, przygotowujące place do nowego sezonu. W tym też okresie dokonywana jest wymiana piasku w piaskownicach w ilości ok. 300 metrów sześciennych. Koszt opróżnienia i zapełnienia piaskownic nowym certyfikowanym piaskiem to ok. 60 tysięcy złotych. Oglądamy certyfikat piasku. To cała strona zapisana różnymi danymi m.in. jaka jest gęstość nasypowa, zawartość siarczanów, siarki, chlorków, węglanu, jakość pyłów, zanieczyszczenia organiczne itd.

Spółdzielnia mieszkaniowa: Place zabaw są kontrolowane

- Nasze place zabaw posiadają regulaminy i informacje o administratorze – numery telefonów, pod które można zgłaszać uwagi. Również od zeszłego roku, regulamin korzystania z placu zabaw uwzględnia zasady korzystania związane z panującą pandemią – mówi wiceprezes zarządu Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Tomasz Kasprzyszak. - Place są na bieżąco kontrolowane, sprzątane i dezynfekowane w ciągu sezonu. Większość posiada ogrodzenia ograniczające dostęp zwierząt do placu zabaw, ale też chroni przed niekontrolowanym wychodzeniu dzieci na zewnątrz, zwłaszcza tych najmłodszych.

I tu apel do rodziców, by zwracali uwagę, czy drzwiczki są zamknięte. Bo zdarza się, że pozostawiamy je otwarte i zwierzęta mają łatwy dostęp do piaskownic.

Wymiana piasku odbywa się także w piaskownicach przy przedszkolach i szkołach. Są one też zakrywane na noc i zamykane na kłódkę.

Piaskownice: Postępuj zgodnie z regulaminem

Regulamin korzystania z piaskownic w dobie koronawirusa:


Przydatne telefony:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zielonej Górze
Centrala 68 325 46 71 (do 75)
Telefon alarmowy: 507 055 962 poza godzinami pracy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życia.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.