Piotr Polechoński

„Żelazny” z Koszalina trafi na ekran w Muzeum II Wojny Światowej

„Żelazny” kosztował 20 tys. zł.  Pracowało przy nim około 80 osób, głównie jako wolontariusze Fot. Arkadiusz Pater „Żelazny” kosztował 20 tys. zł. Pracowało przy nim około 80 osób, głównie jako wolontariusze
Piotr Polechoński

Zdzisław Badocha, ps. „Żelazny”, słynny żołnierz majora „Łupaszki”, po zakończeniu wojny nie złożył broni i walczył dalej z nowym, sowieckim, okupantem, także w regionie koszalińskim. Teraz będziemy mogli zobaczyć to w filmie, który właśnie ukończyli rekonstruktorzy historyczni.

Zdzisław Badocha „Żelazny” był dowódcą jednego ze szwadronów podległych legendarnemu majorowi „Łupaszce” (Zygmuntowi Szendzielarzowi, dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która walczyła zarówno z Niemcami, jak i sowieckimi i polskimi jednostkami wprowadzającymi w Polsce ustrój komunistyczny). To właśnie jego żołnierze w 1946 roku walczyli z komunistami w naszym regionie, przeprowadzając kilka spektakularnych akcji. Zginął podczas obławy UB.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.