Joanna Boroń

Zdaniem mistrza dobrą pizzę zrobić może każdy. O ile zna zasady

Zdaniem mistrza dobrą pizzę zrobić może każdy. O ile zna zasady  Fot. Radek Koleśnik
Joanna Boroń

Jak zrobić idealną pizzę? Alessandro Lo Stocco, mistrz pizzy, ma na to kilka rad. Niktóre z nich mogą Wam się przydać, o ile lubicie pizzę (a kto nie lubi?) i lubicie kucharzyć.

Alessnadro Lo Stocco (na zdjęciu z włoską flagą na kołnierzyku) - który na zaproszenie firmy Suma Service, spotkał się z restauratorami i kucharzami na wyjątkowo smacznym szkoleniu - to Pizza Yolo Master i trener akademii pizzy.

Jego przepis na świetną pizzę : ciasto i minimum dodatków, ale za to jak najlepszej jakości. Ale nie ukrywa, że to właśnie ciasto jest najważniejsze. Podstawą ciasta jest mąka, najlepiej specjalna a nie zwykła tortowa, jeśli w domu lubimy piec pizzę to warto takiej mąki typu 00 poszukać. Taka mąka ma kilka zalet, przede wszystkim daje mocne, rozciągliwe ciasto, które po upieczeniu jest idealnie wypieczone.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.