Zarząd Dróg Miejskich w Koszalinie zmienił szyld i co dalej

Czytaj dalej
Fot. RADEK KOLEŚNIK
Marzena Sutryk

Zarząd Dróg Miejskich w Koszalinie zmienił szyld i co dalej

Marzena Sutryk

Nie ma już Zarządu Dróg Miejskich. Teraz jest Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie. Dla mieszkańców to wiele nie zmieni. Na razie bilety autobusowe nadal będzie sprzedawać MZK.

Od 1 stycznia dotychczasowy Zarząd Dróg Miejskich w Koszalinie został przekształcony w Zarząd Dróg i Transportu (to wynika z ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która narzuca konieczność rozdzielenia dwóch zadań - operatora transportu publicznego od organizatora przewozów; pisaliśmy wcześniej na łamach „Głosu” o planach dotyczących zmian). To nie tylko zmiana szyldu, ale przede wszystkim dodatkowe kompetencje, które firma powoli przejmuje przy współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji i Urzędem Miejskim. Najważniejsze zmiany dotyczą zadań związanych z organizacją publicznego transportu zbiorowego. ZDiT będzie m.in. prowadzić analizy i badania potrzeb przewozowych, realizować i aktualizować plany transportowe.

W ZDIT trwają prace organizacyjne nad skompletowaniem zespołu pracowników Działu Transportu Drogowego, który na razie będzie liczył trzy osoby.

Obecnie pracuje w nim jedna osoba, druga rozpocznie pracę 15 lutego, na trzecie stanowisko ogłoszony zostanie nabór.

Po skompletowaniu działu ZDiT zapowiada realizację nowych kompetencji przejmowanych m.in. od MZK. Obecnie trwają, między innymi, prace nad uporządkowaniem spraw związanych z zarządzaniem przystankami autobusowymi, które są stopniowo wymieniane na nowe wiaty przystankowe.

Plan był też taki, by to ZDiT, a nie MZK prowadził sprzedaż biletów na komunikację miejską - bo to najważniejsza w tym zamieszaniu zmiana dla mieszkańców, czyli „gdzie po bilet?”. Okazuje się jednak, że ta zmiana tak szybko nie nastąpi. Dlaczego? - Bo to cały dosyć rozbudowany system dystrubucji - mówi Andrzej Bacławski, prezes MZK w Koszalinie. - Sprzedaż jest też m. in. prowadzona przez naszych kierowców w autobusach, nasze są kasy fiskalne, mamy umowy z kioskami, w to wchodzi też sprawa kontroli w autobusach. Na razie bilety, ich sprzedaż będzie w naszych rękach. Nie ma konieczności, aby spieszyć się z przekazaniem tego zadania. Możemy je realizować nawet przez kilka kolejnych lat.

Jeszcze w tym roku miasto ma podpisać umowę z MZK, wskazując spółkę jako realizatora zadań związanych z transportem publicznym w Koszalinie. Umowa będzie obowiązywała od stycznia 2018 przez kolejne dziesięć lat.

Nowe przystanki

16 nowych przystanków autobusowych zastępuje właśnie stare wiaty (trwa jeszcze montaż ostatnich); nowe przystanki zostały przewidziane : dwa przy ul. Traugutta, pięć przy ul. Władysława IV, dziewięć przy ul. Zwycięstwa.

Ich koszt to około 250 tysięcy złotych; zostały zamówione przez ZDiT w firmie Ślizex z Gniewa. Przystanki są podświetlone, zostały wykonane z aluminium i specjalnego szkła. Każdy przystanek jest wyposażony w ławkę, kosz na śmieci, podświetloną witrynę reklamową i podświetlony rozkład jazdy.

Ponadto 20 nowych przystanków będzie także realizowane w ramach budżetu obywatelskiego (500 tysięcy złotych, 2252 osoby głosowały na projekt) oraz z pieniędzy, którymi dysponuje ZDiT (kolejne 200 tysięcy złotych ujęte w projekcie budżetu miasta).

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.