ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Materiał informacyjny

W Zabrzu podejmuje się wiele inicjatyw zmierzających do tworzenia miasta przyjaznego mieszkańcom, gdzie nowoczesnej gospodarce, medycynie, nauce i innowacyjnym technologiom towarzyszy turystyka postindustrialna, kultura i sport. Dlatego też pierwszy rok nowej kadencji upłynął na konsekwentnej realizacji kolejnych inwestycji w infrastrukturę, mieszkania, drogi, medycynę, turystykę, szkolnictwo wyższe czy też oświatę publiczną. W centrum zainteresowania samorządu pozostają mieszkańcy, a zaspokajanie ich potrzeb stanowi dla władz miasta najważniejsze zadanie. Te działania w ciągu ostatniego roku były wielokrotnie doceniane, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i ogólnopolskiej.

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Stabilna polityka finansowa

Jednym z warunków zrównoważonego rozwoju Zabrza jest właściwe gospodarowanie środkami budżetowymi oraz pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Perspektywa na lata 2014-2020 dała możliwość pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej, które wzbogacone środkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz budżetu Zabrza pozwalają realizować długo oczekiwane projekty poprawiające jakość życia w mieście.
Warto zaznaczyć, że pierwszy raz w historii miasta planowane dochody budżetowe przekroczą 1 miliard złotych. Na inwestycje miejskie przeznaczone zostanie ponad 220 mln zł. Wśród licznych projektów zrealizowana zostanie m.in. dalsza przebudowa ul. Piłsudskiego, budowa drogi łączącej strefę ekonomiczną z autostradą A1, uzbrojenie terenów osiedla mieszkaniowego Słoneczna Dolina. Poza znaczącymi projektami infrastrukturalnymi wymienić też warto tak oczekiwane przez mieszkańców projekty, jak np.: doświetlenie przejść dla pieszych m.in. przy ul. 3 Maja czy Roosevelta, czy też kolejne inwestycje na szlaku turystyki postindustrialnej.

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Miasto atrakcyjne dla inwestorów

Ponad 65 mln zł przeznaczyło Zabrze na przygotowanie dla inwestorów terenów specjalnej strefy ekonomicznej. W ciągu trzech lat przyciągnęły one już 25 inwestorów. To przedsiębiorstwa działające zarówno w branży spożywczej, jak i motoryzacyjnej, tworzyw sztucznych czy też obróbki elementów stalowych. Na chwilę obecną 56 proc. terenów w strefie zostało już sprzedanych. Wpływy ze sprzedaży działek w strefie wyniosły do tej pory 75 mln zł.

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Baza sportowa na miarę XXI wieku

Konsekwentny rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej w Zabrzu został doceniony. 14 listopada, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się Gala Sportowej Polski. Organizatorzy nagrodzili Miasto Zabrze w dwóch kategoriach.

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Lider industrialnego szlaku

Na mapie województwa śląskiego Zabrze wyróżnia ilość obiektów, które przed laty służyły gospodarce, a dziś przyciągają turystów. Unikatowe w skali kraju i Europy są takie miejsca, jak Kopalnia Guido czy Sztolnia Królowa Luiza, gdzie pod koniec ub. roku oddano do użytku trasę wodną. Na projekty związane z przygotowaniem do ruchu turystycznego kolejnych obiektów na szlaku zabytków techniki Zabrze przeznaczyło ogółem ponad 200 mln zł, ponad 130 mln zł stanowiło pozyskane przez miasto dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Nic dziwnego, że działania zabrzańskiego samorządu zmierzające do ocalenia dziedzictwa są doceniane na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

ZABRZE – MIASTO PRZYJAZNE, OTWARTE I GOŚCINNE

Powrót do strony głównej

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.