Za dziewięć dni uroczyście udostępniony zostanie po gruntownej modernizacji Dom Mikołaja Kopernika

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz

Za dziewięć dni uroczyście udostępniony zostanie po gruntownej modernizacji Dom Mikołaja Kopernika

Mirosława Kruczkiewicz

Na początku września zeszłego roku dom, gdzie przypuszczalnie urodził się najsławniejszy torunianin, zamknięto dla zwiedzających. Wkrótce otwarcie.

Dzięki zastosowaniu hologramu przemówi do nas sam Mikołaj Kopernik, a dzięki filmom 4D ujrzymy Wielki Wybuch i XV-wieczny Toruń z lotu ptaka. Będą multimedia, interaktywne ekrany, audioprzewodniki, i aplikacja, dzięki której zobaczymy trochę więcej niż na wystawie - słowem to, co współczesne muzea wykorzystują już powszechnie.

Z windą, bez zaupach

Ale nie tylko zastosowanie nowych technologii było celem gruntownej modernizacji, jaką od września przechodzi Dom Mikołaja Kopernika, oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego. Nowa ma być też wystawa, jej treść i aranżacja.

Powstanie sala poświęcona astronomii sprzed Kopernikańskiej rewolucji i uczonym, którzy wtedy na tym polu działali. W kilku pomieszczeniach będzie można poznawać historię rodziny Mikołaja Kopernika, jego życie i działalność.

Wzbogacona zostanie ekspozycja przedstawiająca wnętrze mieszczańskiego domu z czasów astronoma, zobaczymy wyposażenie kuchni i izby, w której skupiało się życie mieszkańców. Zajrzymy do składów - ówczesne kamienice mieściły bowiem też część gospodarczą: handlową, rzemieślniczą.

Podczas modernizacji odsłonięto unikatową historyczną więźbę dachową. Będzie wyeksponowana. Na piętrze powstanie drugie przejście łączące dwie kamienice zajmowane przez Muzeum Kopernika (dotychczas było tylko na parterze). Niepełnosprawni będą mieli do dyspozycji windę i przystosowane toalety. Prace dobiegają końca. Dom Kopernika zostanie znów otwarty dla zwiedzających od przyszłego weekendu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.