Rajmund Wełnic

Z odsieczą dla wieży Mariackiej

W zeszłym roku wykonano prace remontowe na szczycie wieży kościoła Mariackiego. Ich główny koszt pochłonęło postawienie gigantycznego rusztowania Fot. Rajmund Wełnic W zeszłym roku wykonano prace remontowe na szczycie wieży kościoła Mariackiego. Ich główny koszt pochłonęło postawienie gigantycznego rusztowania
Rajmund Wełnic

55 tysięcy złotych trafi od samorządów na renowację wieży kościoła Mariackiego w Szczecinku. Niemal drugie tyle wykłada minister kultury. Ale to wciąż za mało - sponsorzy mile widziani.

Remont wieży kościoła pw. NNMP w Szczecinku trwa etapami już od jakiegoś czasu. W zeszłym roku kosztem 80 tys. zł wykonano najpilniejsze prace na zachodniej ścianie. Robotnicy usunęli wszystkie ruszające się elementy, starą zaprawę i ułamki cegieł, a nawet całe cegły, które zastąpili nowymi. To jednak tylko wstęp - objął bowiem tylko szczyt zachodniej ściany - do poważniejszych robót, które kosztują krocie. M.in. z uwagi na konieczność postawienia rusztowania. Dodajmy, że na ubiegłoroczne prace parafia Mariacka zbierała przez kilka lat.

Teraz wspomogą ją samorządy (wcześniej ze wsparciem poseł Małgorzaty Golińskiej udało się załatwić 50 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - 20 tys. zł na renowację zabytku przeznaczył szczecinecki ratusz, drugie tyle dokłada starostwo, a 15 tys. zł wyłoży zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Wieża kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to najwyższa budowla w Szczecinku (z krzyżem 78 metrów) i symbol miasta. Kościół Mariacki powstał na początku XX wieku jako świątynia ewangelicka pw. św. Mikołaja w miejsce starego kościoła. Po wojnie został świątynią katolicką. Renowacja murów po zachodniej stronie wieży, które mocno nadkruszył ząb czasu, była coraz pilniejsza. Dwa lata temu u stóp wieży rozpięto siatkę zabezpieczającą chroniącą wiernych przed tym, co może spaść z góry. Jakiś czas temu naprawiono blacharkę na wieży, bo woda cieknąca po ścianach przyczyniła się do zniszczeń. Potem - o czym wspomnieliśmy - wykonano I etap renowacji.

- Jego koszt szacujemy na 200 tys. zł, ważą się jeszcze losy dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale niezależnie od tego będziemy jeszcze w tym roku kontynuować remont i ewentualnie potem zbierać brakująca kwotę - mówi ksiądz Jacek Lewiński, proboszcz parafii Mariackiej. - Prace będą kontynuowane na niższych partiach wieży, gdzie także trzeba wymienić skruszone cegły, zaprawę itp..

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.