Jan Sroka

Z historii Sławna. Wizyty znanych polityków

Spotkanie przewodniczącego „Samoobrony” A. Leppera z mieszkańcami miasta Fot. archiwum Spotkanie przewodniczącego „Samoobrony” A. Leppera z mieszkańcami miasta
Jan Sroka

Publikujemy fragmenty książki poświęconej współczesnym dziejom Sławna. Dziś kolejna część cyklu. Tym razem o życiu społeczno-politycznym po 1989 roku.

Życie społeczno - polityczne uległo po roku 1989 dużym zmianom. Było to wynikiem likwidacji cenzury i wszechwładzy dominującej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i wszechobecnego aparatu bezpieczeństwa. Sfera życia społeczno- politycznego oddana została obywatelom.

Tak się wydawało, choć mam nieodparte wrażenie, że na miejsce starej pojawiła się nowa nomenklatura - niekiedy jeszcze bardzie pazerna. W ostatnim ćwierćwieczu w Sławnie pojawiły się miejskie struktury niemal wszystkich partii politycznych działających w Polsce.

Komitet Obywatelski

Pierwszą tego typu organizacją był Komitet Obywatelski założony na fali przemian po Okrągłym Stole. W jego składzie znaleźli się działacze „Solidarności”. Kierowała nim Maria Falender.

Członkowie Komitetu aktywnie działali podczas czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu, a także podczas wyborów samorządowych w 1990 roku. Kilku działaczy Komitetu zostało wybranych do Rady Miejskiej. Po wyborach samorządowych praca Komitetu osłabła i w grudniu 1990 roku został on rozwiązany. Część jego członków znalazła się w nowo utworzonej partii - Unii Demokratycznej. Przewodniczącą koła została Maria Falender.

W 1994 roku po połączeniu Unii Demokratycznej z Kongresem Liberalno - Demokratycznym utworzyła się Unia Wolności. Przewodniczącą miejskiego koła została Wanda Wrońska - Szostak.

Lewica

W miejsce rozwiązanej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej rozpoczęła działalność nowa partia lewicowa - Socjaldemokracja Rzeczpospolitej Polskiej. Partię tę organizował na sławieńskim terenie Zbigniew Szefka. Od 1991 roku wchodziła w skład koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w 1999 roku przekształcił się w jednolitą partię o tej samej nazwie. Lata największej aktywności tej formacji to lata 90-te XX wieku i początek wieku XXI, kiedy to przedstawiciele tej partii byli radnymi w Radzie Miejskiej Sławna ( Sławoj Zawada, Stanisław Ciosk, Kazimierz Grzelewski, Józef Karpiński, Marek Stachowicz, Roman Granisz) oraz w strukturach samorządowych nowo utworzonego w 1999 roku powiatu. W pierwszej kadencji radni tej formacji stanowili większość w Radzie Powiatu. Z ramienia tej partii pierwszym starostą sławieńskim był Henryk Lompert.

Działaczami tej formacji byli m.in. Jan Radziwanowski, Henryk Lompert, Leopold Smętek. Aktualnie w Sławnie istnieje koło SLD, którego przewodniczącym jest Roman Granisz. Liczy około 30 osób. Przewodniczącym Rady Powiatu SLD jest od marca 2012 roku Zygmunt Siedlecki.

Samoobrona, PSL

Samoobrona RP założona została w 1992 roku przez rolnika spod Darłowa Andrzeja Leppera na fali niepokojów społecznych na początku lat 90-tych XX wieku, zwłaszcza w rolnictwie, które przeżywało ostry kryzys. Likwidacja państwowych gospodarstw rolnych powodowała, że ich pracownicy pozostawali bez środków do życia.

Struktura miejsko - gmina w Sławnie powstała 2001 roku. Jej pierwszym przewodniczącym był Janusz Łuczak, kolejnym Daniel Pusz. Od grudnia 2005 roku funkcję przewodniczącego pełni Stanisław Olszewicz, a przewodniczącym zarządu powiatu jest Kazimierz Pypno. Po śmierci Andrzeja Leppera w 2011 roku działalność koła ustała. Koło miejsko - gminne liczyło 47 członków Zmiany dokonały się również w ruchu ludowym. W miejsce Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego powstało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przewodniczącym koła miejsko - gminnego został Włodzimierz Mielniczek, a jego zastępca Adam Zimny. Kolejnymi przewodniczącymi kola byli: Adam Zimny, Henryk Antosiewicz i od 2010 roku Andrzej Zieliński. W czerwcu 2016 nowym przewodniczącym został Jarosław Buczkiewicz, a jego zastępcą Łukasz Wasik. Partia chłopska nie odnosiła w mieście większych sukcesów.W 2001 roku powstały w Polsce dwie nowe partie polityczne, które w następnych latach zdominowały scenę polityczną. Ich struktury powstały także w Sławnie. Są to Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Platforma Obywatelska

Sławieńskie struktury Platformy Obywatelskiej zaczęły się tworzyć wiosną 2001 roku. Pełnomocnikiem na miasto został Grzegorz Golczyk. Jesienią tego roku utworzono koło złożone z kilkunastu osób, a jego przewodniczącym został G. Golczyk. Kolejno funkcje przewodniczącego kola pełnili: Maciej Bobek, Arkadiusz Golba, Agnieszka Zimna i Rafał Radzikowski. W końcu 2008 roku powstało w Sławnie drugie Koło Platformy Obywatelskiej.

Pierwszym przewodniczącym koła był Mirosław Grzegorczyk, a następnym Jacek Ścigała. Kilku członków sławieńskiej Platformy zostało radnymi w powiecie i mieście (m. in. Andrzej Protasewicz, Edyta Szczygielska, Mirosław Grzegorczyk). Przez dwie kadencje (2007-2015) w Sławnie czynne było biuro poselskie senatora Piotra Zientarskiego i posła Stanisława Gawłowskiego.

Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość powstało nieco później niż Platforma Obywatelska. Sympatycy tej partii istnieli od początku, ale Komitet Powiatowy powstał 19 czerwca w 2008 roku. Jej pierwszym przewodniczącym została J. Czarnołęska - Gosiewska, sekretarzem Robert Stępień. Wcześniej pełnomocnikami byli Andrzej Pancewicz, a następnie Jadwiga Czarnołęska - Gosiewska. 13 maja 2010 roku na terenie powiatu powstały dwie organizacje miejsko - gminne: w Sławnie i Darłowie. Przewodniczącym Komitetu Miejskiego w Sławnie został Jerzy Sekuła. Funkcję tę pełni do chwili obecnej.

Sekretarzem sławieńskiego koła jest Marek Szanel, a skarbnikiem Wojciech Wnuk. Sławieński Komitet dwukrotnie był współorganizatorem przyjazdu prezydentów RP do Sławna - Lecha Kaczyńskiego w 2009 oraz Andrzeja Dudy w roku 2015. W 2012 roku z inicjatywy PiS-u w Urzędzie Miejskim w Sławnie odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Lecha Kaczyńskiego w Sławnie. Z tej okazji wybito także pamiątkowy medal.

Jan Sroka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.