Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Youtuber „Gural” zatrzymany. Jednak to tylko wierzchołek zagrożeń w internecie

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Norbert Kowalski

Youtuber „Gural” zatrzymany. Jednak to tylko wierzchołek zagrożeń w internecie

Norbert Kowalski

Ubiegłotygodniowe zatrzymanie youtubera „Gurala” odbiło się szerokim echem wśród internautów. Chociaż Grzegorz G. usłyszał już zarzuty nawoływania do nienawiści oraz prawdopodobnie usłyszy też zarzuty związane z namawianiem nastolatek do rozbierania się i seksu za pieniądze, to jedynie wierzchołek góry lodowej, jaką są zagrożenia w sieci. Problem jest o tyle poważny, że dzieci i młodzież często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Życzę ci żebyś zdechła, bo jesteś szmatą. I życzę ci, że jeżeli kiedyś będziesz szła po ulicy, żeby ktoś cię chwycił, jakiś psychopata i żeby cię zgwałcił i poderżnął ci gardło. Żeby cię zabił, spie*dalaj! - to tylko pierwszy z brzegu przykład tego, co Grzegorz G., youtuber o pseudonimie „Gural”, mówił do nastoletnich dzieci, kiedy rozmawiał z nimi na jednym z internetowych portali.

Wszystko, co jest w internecie ma wpływ na postrzeganie rzeczywistości.
youtube Grzegorz G. „Gural” usłyszał już zarzuty nawoływania do nienawiści. Zapewne usłyszy też zarzuty dotyczące namawiania 13-latki do seksu za pieniądze

„Muszę d*pę zobaczyć”, czyli jak pogrążał się „Gural”
Kanał „Gurala” na portalu youtube działał przez kilka miesięcy. Przez ten czas 21-latek wielokrotnie publikował filmy pełne wulgaryzmów, obelg czy treści ksenofobicznych. W końcu sprawę nagłośnił portal wykop.pl oraz inny z youtuberów - Sylwester Wardęga. Do akcji przystąpiła też policja, która w ubiegły czwartek zatrzymała „Gurala” w wynajmowanym przez niego mieszkaniu na poznańskim Piątkowie.

- Materiał, którym dysponujemy ukazuje, że „Gural” prowadził skrajnie skandaliczne transmisje, w których padały groźby karalne, namawiał innych do popełniania przestępstw i nienawiści do innych oraz namawiał osoby nieletnie do rozbierania się przed kamerą

- mówił po zatrzymaniu Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

„Gural” szybko usłyszał dwa zarzuty nawoływania do nienawiści. Wszystko wskazuje na to, że będzie też odpowiadał za namawianie 13-latki do seksu za pieniądze oraz namawianie 12-latki do rozebrania się przed kamerą. „Będziesz ru*hana ostro jak Sasha Grey (…) Ale chcesz poskakać na ch*ju. Ale bym cię ku*wa ładował w tej pozycji” czy „Dawaj, lecimy. Obróć się, muszę du*cię zobaczyć. Du*cię pokażesz, to się napalę. Stanie mi i ci pokażę. Mogą być i cycki nawet” - m.in. w taki sposób odzywał się do nastolatek.

W swoich filmach „Gural” niejednokrotnie też obrażał osoby starsze. „Ku*wa dziadek! Bo ci kopa zaj*bię! Słyszysz? Ale bym ci ku*wa lupę zaj*ebał na łeb” - to już jego słowa do jednego z seniorów.

Mimo tego Grzegorz G. miał bardzo wielu fanów. Na portalu youtube jego kanał obserwowało ponad 250 tys. osób, zanim został on usunięty. Głównie były to dzieci. Sam „Gural” nie krył się z tym, że nie skończył żadnej szkoły, a i tak zarabiał dziesiątki tysięcy zł.

Popularność wśród internautów przyniosły mu streamy, czyli przekazy na żywo.

Po jego zatrzymaniu wielu internautów zaczęło opisywać, że „Gural” jest zaledwie jednym z youtuberów, którzy publikują filmiki pełne wulgaryzmów, obelg i agresji. A to wszystko oglądają głównie dzieci i kilkunastoletnia młodzież.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - skąd się bierze popularość tego typu treści?
 • - jak patostreamy mogą wpływać na dzieci i młodzież?
 • - co powinni zrobić rodzice?

 

 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.