Wyróżnienie dla Politechniki Łódzkiej w konkursie Student-Wynalazca za patent dotyczący monitorowania temperatury zwierząt w stadzie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Zarzycki / archiwum Polska Press
Maciej Kałach

Wyróżnienie dla Politechniki Łódzkiej w konkursie Student-Wynalazca za patent dotyczący monitorowania temperatury zwierząt w stadzie

Maciej Kałach

Politechnika Łódzka pochwaliła się wyróżnieniem, które reprezentanci tej uczelni zdobyli w konkursie Student-Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Wyróżniony patent z PŁ dotyczy monitorowania temperatury zwierząt w stadzie hodowlanym.

Politechnika Świętokrzyska rozstrzygnęła XI edycję konkursu Student-Wynalazca w lutym 2021 r., zaś potem Politechnika Łódzka poinformowała o wyróżnieniu przywiezionym z Kielc przez swoich reprezentantów. To Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek, doktoranci PŁ, a wcześniej na tej uczelni absolwenci studiów na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Ponadto współpracownikami łódzkich studentów-wynalazców przy wyróżnionym pomyśle byli pracownicy PŁ: mgr inż. Hubert Gęsiarz i dr inż. Przemysław Sękalski.

Studenci-wynalazcy z Politechniki Łódzkiej ułatwili hodowcom szybkie wykrywanie gorączki wśród zwierząt

Konkurs jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską dla młodych twórców, którzy w już w czasie studiów zostali autorami lub współautorami opatentowanego wynalazku.

Czego dotyczy wyróżniony patent z Łodzi? Nosi on nazwę „Urządzenie, sposób oraz system monitorowania temperatury zwierząt”, pod którą kryje się aparat określany jako ThermoEye.

„Inspiracją do opracowania urządzenia była potrzeba zmniejszenia ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt, przy jednoczesnym łatwym wykrywaniu pierwszych symptomów choroby w stadzie” – tłumaczy Paweł Kielanowski.

ThermoEye, zdaniem jego twórców, pozwala szybciej zareagować na pojawiający się w stadzie problem zdrowotny. Dr inż. Przemysław Sękalski mówiąc o zaletach systemu podkreśla m.in. zdalny dostęp do danych. Ponadto system znakowania zwierząt z podwyższoną temperaturą informuje hodowcę o osobnikach z gorączką w stadzie, pozwalając jednocześnie na odizolowanie wskazanych sztuk.

Wynalazek z Łodzi wpływa na poprawę zdrowia konsumentów

„System wczesnego wykrywania chorób w stadach liczących kilkadziesiąt tysięcy sztuk zwierząt umożliwi ograniczenie zapobiegawczego stosowania antybiotyków, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzi” – podkreśla Paweł Kielanowski.

Studenci-wynalazcy z PŁ zdobyli patent na swój system w 2019 r., obecnie – jak informuje łódzka uczelnia – kończy się procedura umiędzynarodowienia tego patentu.

Produkt z Łodzi pomaga już hodowcom w kilku lokalizacjach w Polsce. Pomysł cieszy się też zainteresowaniem ze strony międzynarodowych firm wyposażających budynki inwentarskie.

Twórcy patentu stworzyli startup, który rozwija kolejne pomysły. Doświadczenia zdobyte przy projekcie ThermoEye doprowadziły do zaprojektowania systemu QuickTemp – do wykrywania gorączki wśród ludzi – przydatnego narzędzia do walki z Covid-19.

Student-Wynalazca. Popularny konkurs Politechniki Świętokrzyskiej

Organizatorzy rozstrzygniętej w lutym 2021 r. edycji Studenta-Wynalazcy otrzymali 139 zgłoszeń z 23 uczelni z całej Polski. Pomysł z PŁ to jeden z pięciu wyróżnionych. Jury przyznało także pięć nagród głównych, w konkursie było też siedem nagród specjalnych.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.