Wybory samorządowe 2018: Są posłami i senatorami. Zostaną prezydentami lub burmistrzami?

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Norbert Kowalski

Wybory samorządowe 2018: Są posłami i senatorami. Zostaną prezydentami lub burmistrzami?

Norbert Kowalski

Wielkopolscy posłowie i senatorowie mogą przejść do pracy w samorządzie. Wśród polityków z Sejmu i Senatu nie brakuje osób, które wystartują w październikowych wyborach samorządowych i powalczą o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta.

W Swarzędzu do walki o stanowisko burmistrza stanie Bożena Szydłowska, aktualna posłanka PO z okręgu poznańskiego. Wystartuje ona ze wspólnej listy Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna)

– Jako Platforma działamy przede wszystkim przeciwko zawłaszczeniu samorządów przez PiS. Wiem też, że wielu mieszkańców miasta i gminy będzie wspierać moją kandydaturę

– tłumaczyła w maju, po ogłoszeniu nominacji, Bożena Szydłowska. Przypomnijmy, że posłanka była już burmistrzem Swarzędza przez blisko rok (została wybrana na urząd w 2006 r., ale w 2007 r. trafiła do Sejmu). – Udowodniłam w tym okresie, że byłam skuteczna jako samorządowiec – przekonywała nas posłanka.

Parlamentarzystka uważa, że obecne władze miasta i gminy realizują zbyt mało inwestycji, a bardziej zajmują się administrowaniem.

– Mamy jeszcze starą perspektywę unijną, a ja wiem jak skutecznie pozyskiwać środki. Swarzędz oczywiście się rozwija, ale w dużej mierze dzięki starostwu powiatowemu i urzędowi marszałkowskiemu

– stwierdza B. Szydłowska.

Posłance PO przyjdzie zmierzyć się z kandydatem PiS Witoldem Garstką, obecnym burmistrzem Marianem Szkudlarkiem oraz byłą burmistrz Anną Tomicką.

Do pracy w samorządzie może także przenieść się Marcin Porzucek, aktualnie poseł PiS z Piły, który powalczy o fotel prezydenta Piły.

– To miasto potrzebuje zmian. Jest to dawne miasto prezydenckie i najwyższy czas, aby pilanie również odczuli dobrą zmianę. Ponadto obecny prezydent wykazuje się wyjątkową arogancją nie słuchając mieszkańców

– mówi Marcin Porzucek.

Bożena Szydłowska wystartuje w wyborach na burmistrza Swarzędza
Archiwum prywatne Marcin Porzucek jest posłem PiS, ale będzie startował w wyborach na prezydenta Piły.

I dodaje: – Chcę być prezydentem wszystkich pilan. Potrafię współpracować z różnymi środowiskami politycznymi. Chciałbym też, aby Piła zaczęła wykorzystywać programy rządowe, które doskonale sprawdzają się w wielu miejscach w Polsce.

W wyborach samorządowych wystartuje także poseł Piotr Kaleta (PiS) oraz senator Łukasz Mikołajczyk (PiS). Ten pierwszy będzie kandydował na prezydenta Kalisza. Z kolei drugi powalczy o fotel prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Bożena Szydłowska wystartuje w wyborach na burmistrza Swarzędza
Archiwum Piotr Kaleta, poseł PiS, będzie się ubiegał o fotel prezydenta Kalisza.

Prawdopodobnie udział w wyborach weźmie również senator Marian Poślednik (PO), który miałby wystartować w wyborach wójta gminy Pępowo.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.