red

Wybieramy boxy dachowe – kilka ważnych zasad o których trzeba pamiętać

Wybieramy boxy dachowe – kilka ważnych zasad o których trzeba pamiętać
red

Wakacje niebawem, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jak przewieźć bagaż, by zachować w kokpicie dużo miejsca i pełną wygodę. Pamiętaj, że box dachowy ma posłużyć Tobie przez dłuższy czas, dlatego podczas wyboru nie kieruj się emocjami, ale jego jakością i funkcjonalnością. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu boxu dachowego.

Po pierwsze – dopasuj box i belki do modelu auta

Konkretnie chodzi o tzw. belki, czyli wykonane z aluminium lub stali podstawy montowane na dachu. Dobierając belki musisz wziąć pod uwagę markę i model samochodu, a także jego rok produkcji i typ nadwozia. Boxy dachowe są zwykle przeznaczone pod konkretny typ auta, a konkretnie jego dach. W najpopularniejszych modelach samochodów można znaleźć następujące rodzaju dachów:

Pojemność boxów dachowych wcale nie musi być proporcjonalna z maksymalną masą ładunku, jaką możemy w nim przewozić. Zależności te wynikają z materiału, jaki został zastosowany przy produkcji bagażnika. Dlatego przed dokonaniem zakupu określ, co najczęściej będziesz przewoził w swoim boxie. Może się bowiem okazać, że cięższe artykuły osiągną maksymalny możliwy ciężar, a pozostawią wewnątrz sporo miejsca, lub odwrotnie – wypełniony po brzegi box wciąż będzie wystarczająco lekki. Zwróć też uwagę na to, czy producent samochodu zamieścił w instrukcji informację o maksymalnym ciężarze, jaki może spoczywać na dachu auta.

Po trzecie – rozmiar

Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa nie należy montować boxu, którego rozmiar jest większy niż wymiary dachu. Problem ten w zasadzie nie występuje w przypadku vanów lub samochodów typu kombi. Jednak w przypadku mniejszego auta konieczne są dokładniejsze pomiary. Box nie powinien w żadnym miejscu wystawać poza obrys dachu. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa, najlepiej jest wybrać bagażnik o kilka centymetrów krótszy niż dach na którym ma się znaleźć.

Po czwarte – wygoda montażu

Rzadko zdarza się, by kierowcy jeździli z bagażnikiem zamontowanym na stałe. Boxy dachowe są zwykle zakładane w razie potrzeby, a następnie zdejmowane. Dlatego warto pomyśleć o bagażniku, którego sposób montażu jest łatwy i wygodny oraz nie wymaga używania specjalnych narzędzi. Elementy ułatwiające montaż boxów, to między innymi zintegrowany wskaźnik siły mocowania czy kompatybilność z rowkami „T” znajdującymi się w belkach dachowych.

Po piąte – postaw na bezpieczeństwo

Boxy dachowe muszą posiadać niezbędne certyfikaty, które dopuszczają je do użytkowania w ruchu drogowym. Producent musi określić, jak zachowuje się bagażnik w razie kolizji. Istotna jest również ochrona przed włamaniem – boxy od cenionych producentów są wyposażone w zamki centralne oraz liczne rygle antywłamaniowe - sprawdź.

Po szóste – dodatkowy komfort i cena

Po znalezieniu bagażnika o odpowiednich parametrach możesz zacząć przebierać w modelach oferujących dodatkowe funkcje i wyposażenie, takie jak np. automatyczne oświetlenie wnętrza kufra, dopasowane do jego wymiarów torby. Dodatkowe rozwiązania oczywiście podniosą cenę bagażnika, jednak za solidny box dachowy od renomowanego producenta zapłacisz około 1000 zł.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.