Wraki na parkingach i poboczach. Właściciele to może Was kosztować

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Boroń

Wraki na parkingach i poboczach. Właściciele to może Was kosztować

Joanna Boroń

Mieszkańcy skarżą się na porzucone wraki. Straż miejska kilka razy w miesiącu podejmuje interwencję. Rok temu odholowała ponad 40 aut.

- Przepis mówi, że można odholować samochody, które nie mają tablic rejestracyjnych albo gdy ich stan techniczny wskazuje, że nie są używane - wyjaśnia Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. Przepisy pozwalają odholować auta, które stanowią realne zagrożenie dla ruchu oraz zaparkowane na miejscu dla niepełnosprawnych, z tą drugą sytuacją mamy do czynienia sporadycznie. Za to często interweniujemy w przypadku aut porzuconych na parkingu lub poboczu. W zeszłym roku takich interwencji było blisko 100, w 41 przypadkach zleciliśmy odholowanie samochodu.

Sytuacja się nieco komplikuje na drogach wewnętrznych. - Na takich drogach i parkingach nasze uprawnienia nie obowiązują. Ale jest na to metoda, czyli ustawienie na wniosek zarządcy drogi znaku „Strefa ruchu” - podpowiada.

Bardzo drogi parking

Na odebranie odholowanego auta właściciele mają sześć miesięcy od dnia usunięcia z parkingu czy ulicy. Jeżeli się nie zgłoszą, pojazd przechodzi na własność gminy i może być sprzedany w drodze licytacji. Mogłoby się wydawać, że to oznacza, że właściciel ma problem z głowy. Otóż nie, bo to na właścicielu spoczywa obowiązek pokrycia kosztów holowania oraz parkingu. Koszt holowania porzuconego pojazdu to 300 złotych, do tego 20 zł kosztuje każda kolejna doba na parkingu strzeżonym.

Koszt OC

Wielu właścicielom wydaje się, że skoro auto nie jest sprawne to nie muszą za nie płacić ubezpieczenia. Błąd. Za każde zarejestrowane auto trzeba płacić OC. Jego brak może drogo kosztować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy samochodów osobowych za brak ubezpieczenia OC muszą zapłacić roku 4000 zł. Ta stawka wzrasta do 6 000 zł, jeżeli ubezpieczeniu podlegał samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza ciągłość ubezpieczenia z coraz większą skutecznością.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.