Wokół rewitalizacji Koszalina i zagospodarowania Śródmieścia

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Marzena Sutryk

Wokół rewitalizacji Koszalina i zagospodarowania Śródmieścia

Marzena Sutryk

Radni miejscy w Koszalinie głosowali w poniedziałek Program Rewitalizacji dla miasta na lata 2017 - 2026. Pytali też o problemy z dokumentacją na zagospodarowanie Śródmieścia.

Głosowanie nad programem było konieczne ze względu na poprawki, jakie zgłosił ze swojej strony marszałek województwa (bo program został już raz przegłosowany w grudniu 2017 roku, a następnie trafił do marszałka i wojewody; zgłoszone uwagi są raczej kosmetyczne, ale trzeba było je uwzględnić). Dodajmy, że program jest miastu potrzebny, by starać się o dofinansowanie inwestycji związanych z rewitalizacją (m.in. na zagospodarowanie Śródmieścia, czy przebudowę targowiska miejskiego).

Radni pytali m.in. o problem z projektantem, który miał przygotować dokumentację na zagospodarowanie Śródmieścia (pisaliśmy o tym w poniedziałek; przypomnijmy, firma, która wygrała konkurs na koncepcję zagospodarowania Śródmieścia, miała w nagrodę przygotować na podstawie tej koncepcji dokumentację, a ta z kolei jest potrzebna do dalszej realizacji projektu; ostatecznie po półrocznych negocjacjach z ratuszem, wykonawca wycofał się; teraz miasto chce odkupić od niego koncepcję, by ogłosić przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej).

- Musimy dbać o interes miasta, nie mogliśmy się zgodzić na warunki projektanta (ten chciał , by w razie wycofania się przez miasto z projektu, ratusz zapłacił odszkodowanie - 10% wartości zlecenia, czyli od 2,8 mln zł - dop. red.) - mówił radnym wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk.

- A czego miasto się obawia? To wygląda tak, jakby miasto chciało się jednak wycofać z projektu - mówił Mariusz Kraj-czyński, radny Lepszego Koszalina. - Przecież to normalne, że zapisuje się takie warunki w umowach - mówiła z kolei Anna Mętlewicz z PiS. - A co będzie, jak projektant nie będzie chciał sprzedać praw autorskich do koncepcji?

Wiceprezydent Kasprzyk tłumaczył, że miasto nie mogło sobie pozwolić na takie podejście do sprawy i przystać na warunki projektanta. - Dziwię się takiej postawie radnych - dodał. - Poza tym sprawy dotyczące odszkodowania są zapisane w Kodeksie Cywilnym. W razie czego pozostaje więc droga sądowa. Miasto nie zamierza rezygnować z projektu. On jest nadal wpisany w Program Rewitalizacji na lata 2017 - 2026, który dziś głosujemy. A z wykonawcą koncepcji bedziemy rozmawiać o jej odkupieniu.

Dodajmy, że do końca lutego mieszkańcy Koszalina mogą się wypowiedzieć w ramach ankiety na temat tzw. kodeksu reklamowego dla miasta (poprzez stronę internetową ratusza).

Program Rewitalizacji został przegłosowany większością głosów.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ecode

myślę,że przedstawiciel firmy toprojekt był gwarantem bezstronności. Ekspert , którego dobrze było posłuchać ( byłam na spotkaniu konsultacyjnym w Ratuszu w sprawie BOISKA przy ul Piłsudskiego, Matejki) nie obrażał, nie wyśmiewał nikogo, tylko tłumaczył założenia rewitalizacji i jakie projekty będą premiowane. WSZYSTKO LOGICZNE a teraz .....?
pozdr+)

shakal

Problem rewitalizacji śródmieścia Koszalina to problem bardzo złożony i wielotorowy. Nie jestem pewny czy włodarze naszego miasta posiadają niezbędną moc sprawczą i wiedzę aby podejść do tego problemu profesjonalnie i być na tyle skutecznymi. Myślę że potrzebni są tu specjaliści którzy zaproponują kompleksowy plan zmian funkcjonowania śródmieścia.
Pamiętajmy że problem rewitalizacji śródmieścia pojawia się zawsze przed wyborami, co pokazuje że nie jest planem poważnie branym pod rozwagę rządzących a jedynie kiełbasą wyborczą.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.