Joanna Krężelewska

Wojsko: Ochotnicy zaczęli służbę w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie

Wczoraj w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych ochotnicy postawili pierwszy krok na drodze do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Kolejne to wręczenie Fot. Radek Koleśnik Wczoraj w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych ochotnicy postawili pierwszy krok na drodze do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Kolejne to wręczenie broni i przysięga wojskowa
Joanna Krężelewska

Znane powiedzenie „Za mundurem panny sznurem” nabrało dodatkowego znaczenia. Kobiet w wojsku przybywa.

Wczoraj aż 95 pań - ochotniczek założyło mundury w Koszalinie.

Do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie od wczoraj przyjeżdżają ochotnicy z całej Polski. Rozpoczną przygodę z armią w ramach służby przygotowawczej. To pierwszy w tym roku turnus, a szkolić się będzie 190 elewów. Połowa tej grupy to panie.

- Po raz pierwszy mamy wśród rozpoczynających służbę przygotowawczą tak wiele kobiet. Dotąd ich liczba nie przekraczała czterdziestu procent - mówi kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy CSSP.

- W wojsku mam rodzinę. Chyba od zawsze chciałam założyć mundur. To było moje marzenie - powiedziała nam Katarzyna Jałyńska. Co w nim najpiękniejszego? - Służba to coś, co możemy zrobić dla naszego kraju - podkreśliła.

Przed żołnierzami cztery miesiące szkolenia. Trzy podstawowego i miesiąc specjalistycznego. Każdy etap zakończony będzie egzaminami. Z uwagi na charakter CSSP szkolenia specjalistyczne prowadzone będą na potrzeby wojsk obrony przeciwlotniczej. To m. in. rozpoznanie i walka elektroniczna, radiolokacja.

W pierwszych dniach służby żołnierze poznawać będą wojskowy elementarz: po porannym rozruchu fizycznym będzie musztra, później regulaminy, szkolenie strzeleckie, szkolenie taktyczne. Szkolenie nie jest łatwe, a pierwsze dni w wojsku będą egzaminem zaangażowania, pracowitości i dyscypliny. Ochotnicy przyszli nie do szkoły z internatem, tylko do jednostki, w której obowiązuje wojskowy porządek dnia. I regulamin. Regulamin określa nawet, jak powinno być... pościelone łóżko!

Ale liczby mówią same za siebie. Chętnych do wojska nie brakuje.

- Służba przygotowawcza to de facto najkrótsza droga do szkolenia zawodowego - zauważa kapitan Barczewski. Średnio 25 do 40 procent żołnierzy, którzy kończą szkolenie w ramach służby przygotowawczej, w przyszłości wiąże swą karierę zawodową właśnie z wojskiem. Za czas szkolenia wojacy otrzymają żołd - 960 zł brutto za miesiąc.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.