Marzena Sutryk

Woda w Koszalinie nadal będzie tania

Ul. Kutrzeby - wczoraj pracownicy wodociągów prowadzili tu prace modernizacyjne sieci przy wykorzystaniu tzw, metody bezwykopowej; na moderniazcję spółka Fot. Radek Koleśnik Ul. Kutrzeby - wczoraj pracownicy wodociągów prowadzili tu prace modernizacyjne sieci przy wykorzystaniu tzw, metody bezwykopowej; na moderniazcję spółka wydaje średnio rocznie 4mln zł
Marzena Sutryk

W Koszalinie taryfa za wodę i ścieki pozostanie bez zmian na kolejne pół roku.

Koszalińska „kranówa” nie dość, że zdrowa - nadaje się do picia bez przegotowania, to do tego wciąż pozostanie jedną z najtańszych w kraju. O utrzymanie dotychczasowych opłat za wodę i ścieki wnioskował do prezydenta miasta prezes koszalińskiej spółki wodociągowej Janusz Łodziewski.

A z kolei prezydent Koszalina Piotr Jedliński zatwierdził ten wniosek. Teraz stosowną uchwałę (za tydzień na sesji Rady Miejskiej, a dziś zajmą się nią radni na komisji) podejmą radni miejscy, choć - jak wiemy - to formalność. Z uchwałami w sprawie taryfy za wodę i ścieki jest bowiem tak, że w życie wchodzą zawsze i tak te stawki, które proponuje spółka, a głosowanie radnych jest raczej wyrazem opinii.

A z czego wynika to, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie nie wprowadzają podwyżek?

- Możemy sobie na to pozwolić. Poza tym od początku, gdy jestem w tej firmie, to zawsze powtarzałem, że będę zabiegał o to, by woda w Koszalinie była jak najtańsza i tak jest, nasza woda jest kolejny rok wśród najtańszych w kraju - mówi prezes Janusz Łodziewski.

- A możemy sobie na to pozwolić ze względów ekonomicznych - zużycie wody jest na dobrym poziomie, ustabilizowało się, wykonaliśmy największe inwestycje. I jak nic się nie zmieni, to te stawki będą obowiązywać nawet do końca 2017 roku. Czy także dłużej? Dziś trudno to przewidzieć.

Obecnie taryfa za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych wynosi w Koszalinie łącznie 8,53 zł za metr sześc. (za wodę - 3,57 zł, za ścieki 4,96 zł). Dla porównania w Stargardzie to łącznie 9,34 zł plus 0,39 zł abonamentu; w Szczecinie - 11,09 zł i 0,58 zł; a w Białogardzie - prawie 40 zł (w tej kwocie jest dopłata ze strony gminy).

MWiK w Koszalinie planują zamknąć ten rok na większym plusie, niż to przewidywano.

- Rok zamkniemy wynikiem ok. 1,6 miliona, a przewidywaliśmy, że będzie to ok. 1,2 miliona - mówi prezes Janusz Łodziewski. W przyszłym roku spółka planuje na inwestycje - podobnie, jak w tym roku - kilkanaście milionów złotych. A dokładnie będzie to ok. 15 milionów. W tym ok. 1,7 miliona to spłata kredytu na budowę suszarni osadów pościekowych. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na zupełnie nowe inwestycje oraz na prace modernizacyjne.

- Wśród inwestycji część to kontynuacja wcześniej rozpoczętych, jak sieć wod. - kan. na osiedlu Raduszka za ponad milion, sieć w rejonie ul. Połczyńskiej za ponad dwa miliony, czy uzbrojenie os. Lubiatowo za ponad milion złotych - wylicza prezes spółki.

W planach jest też m. in. wpisana kanalizacja z przepompownią ścieków w rejonie ul. Połczyńskiej, dokumentacja na uzbrojenie ul. Topolowej (II etap) oraz w rejonie ul. Macieja, Pankracego, Leszczynowej, Grabowej, Zwycięstwa, uzbrojenie ul. Chałubińskiego - Leśna (za ok. 600 tys. zł), dokumentacja na uzbrojenie ul. Morskiej - Franciszkańskiej i dalej - za ponad 800 tys. uzbrojenie ul. Lechickiej - Szczecińskiej.

Spółka ma też wykonać likwidację i odwierty dziewięciu studni na terenie ujęć wody w Koszalinie i Mostowie za dwa miliony. Zainwestuje też prawie trzy miliony w wymianę sieci wod. - kan. podczas przebudowy ul. Krakusa i Wandy, Gnieźnieńskiej i al. Armii Krajowej. Wyda też 100 tys. na budowę sieci wod. - kan. między ul. Władysława IV i Batalionów Chłopskich i drugie tyle na dokumentację dotyczącą budowy sieci wod. - kan. w związku z budową drogi S6.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.