Wnioski 500+? Dostępne w szkołach, u sołtysów...

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Wnioski 500+? Dostępne w szkołach, u sołtysów...

Marek Białowąs

Około 500 rodzin z gminy Nowogród Bobrzański uzyska prawo do wsparcia w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Wnioski do pobrania od 23 marca.

Wnioski w sprawie wypłaty 500 zł na drugie i następne dziecko w rodzinie będzie można składać od 1 kwietnia w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. - Trzeba o tym pamiętać, gdyż dokumenty składane przed tym terminem nie będą rozpatrywane - mówi kierownik MGOPS Agnieszka Bandiak. - Planujemy też utworzenie mobilnych punktów informacyjnych, w których pracownicy ośrodka będą przyjmować wnioski (punkty będą w szkołach i świetlicach - dop. red.).

Formularze do wypłaty świadczeń będzie można pobierać od 23 marca w siedzibie głównej ośrodka przy ul. Ogrodowej 9, w urzędzie miejskim a także m.in. w szkołach w Nowogrodzie Bobrzańskim, w Niwiskach, w Drągowinie, w Bogaczowie, w przedszkolu samorządowym przy ul. Szkolnej 6 i w bibliotece w Nowogrodzie przy ul. Pocztowej 7 oraz u sołtysów. Wypłaty ruszą w kwietniu. Gmina ma na nie ponad 4,4 mln złotych.

950 dzieci w całej gminie ma być objętych rządowym programem 500 plus

Nowe zadanie związane z wypłatą jeszcze bardziej skomplikował sytuację ośrodka, który wręcz dusi się w pomieszczeniach budynku przedszkola. W trzech małych pomieszczeniach (w tym jedno przechodnie, zajmowane przez szefową i zastępczynię ośrodka) pracuje 12 osób. Przy tym praca, którą wykonują, dotyczy nie tylko zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej, ale i np. wypłat dodatków mieszkaniowych, funduszu alimentacyjnego czy świadczeń rodzinnych.

- Brak jest pomieszczenia do przeprowadzenia indywidualnych rozmów i na spotkania zespołów do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie - mówi A. Bandiak. - Dlatego często bywa, że musimy wychodzić z pokoju w trakcie pracy, aby można było swobodnie porozmawiać z ludźmi potrzebującymi wsparcia. Często aby nadrobić obowiązki, pracujemy popołudniami czy w soboty.

Na dodatek, w związku ze zwolnieniem sześciolatków z obowiązku szkolnego, przedszkole, w którym mieści się MGOPS, musi odebrać tej instytucji jedną z sal. W efekcie , najprawdopodobniej w lipcu, szykuje się kilka przeprowadzek. Do ośrodka wprowadzą się 6-latki z przedszkola. MGOPS w zamian zajmie pomieszczenia filii urzędu pracy, który też rezyduje w budynku przedszkolnym. Dla urzędu pracy zostanie wynajęte biuro w innym domu.

- Do końca roku wypłacimy w ramach programu ponad 4,4 mln zł - mówi Agnieszka Bandiak.
Marek Białowąs - Do końca roku wypłacimy w ramach programu ponad 4,4 mln zł - mówi Agnieszka Bandiak.

- To i tak rozwiązanie tymczasowe, gdyż w planach jest remont pomieszczeń po byłym kasynie i tam umieszczenie pomocy społecznej i filii urzędu pracy. Najprawdopodobniej będzie to pod koniec tego roku - powiedział „GL” burmistrz Paweł Mierzwiak. Możliwe, że w byłym kasynie znajdzie się też miejsce na świetlicę, tzw. placówkę wsparcia dziennego dla dzieci.
Z pomocy społecznej w całej gminie korzysta około 460, a ze świadczeń rodzinnych ok. 700 osób.

Autor: Marek Białowąs

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.