Katarzyna Chybowska

Witaj szkoło! Naukę rozpoczynają dziś uczniowie w całym kraju

Witaj szkoło! Naukę rozpoczynają dziś uczniowie w całym kraju Fot. Pixabay.com
Katarzyna Chybowska

W polskich szkołach zabrzmi dziś pierwszy dzwonek. W Koszalinie rok szkolny zacznie się dla blisko 8 tysiecy uczniów podstawówek. Rozpoczynający się nowy rok szkolny przynie uczniom i nauczycielom sporo zmian.

Ten dzień jest jednak szczególny przede wszystkim dla tych, którzy swoją przygodę z edukacją dopiero rozpoczynają. W Koszalinie od dziś do klas pierwszych trafi 984 uczniów w około 43 oddziałach. To aż o 7 oddziałów więcej niż rok wcześniej. Jak poinformował nas Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Koszalinie wpływ na to ma wiele czynników: większa ilość dzieci, ale też zwiększenie ilości klas integracyjnych, których liczebność z wiadomych względów jest mniejsza. Ogólnie w szkołach podstawowych naukę rozpocznie lub będzie kontynuować 7605 dzieci. Co się zmieni? W tym roku po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Wiadomo już, że trzydniowe sprawdzanie wiedzy odbędzie się od 15 do 17 kwietnia i będzie obejmować język polski, matematykę oraz język nowożytny. Tydzień wcześnie odbędzie się ostatni egzamin gimnazjalny.

Mówiąc o zmianach warto wspomnieć też o przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekcie rozporządzenia, dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany mają objąć m.in. zapewnienie uczniom dostępu do szafek, tak aby mogły zostawić w szkole część podręczników (czyli „odchudzić” swoje plecaki_. Ministerstwo mówi też o tym, aby minimalny czas trwania przerw w szkole wynosił 10 minut. Uczniowie mają mieć zapewniony dostęp do wody pitnej.

Jak już informowaliśmy część z tych rzeczy od dawana funkcjonuje w koszalińskich szkołach. Problem pojawia się w przypadku zapisu, że zajęcia trudne mają być nie później niż na szóstej godzinie lekcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy cały czas borykamy się ze zmianami wywołanymi reformą, czasem jest to niemożliwe. Jeśli nauczyciel uczący na przykład fizyki pracuje w kilku miejscach i do danej szkoły jest w stanie dotrzeć dopiero na siódmej godzinie lekcyjnej, to najważniejsza dla dyrektorów jest realizacja podstawy programowej.

Ważną informacją dla rodziców i ich dzieci są dni wolne od szkoły. Zerknijmy więc w oficjalny szkolny kalendarz. Koniec roku 2018/2019 przewidziany jest na 21 czerwca. Ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim będą trwały od 28 stycznia do 10 lutego. Oprócz tego jest aż osiem dni wolnych z okazji świat państwowych, które przypadają poza weekendami.

Katarzyna Chybowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.