Katarzyna Chybowska

Witaj szkoło! Naukę rozpoczynają dziś uczniowie w całym kraju

Witaj szkoło! Naukę rozpoczynają dziś uczniowie w całym kraju Fot. Pixabay.com
Katarzyna Chybowska

W polskich szkołach zabrzmi dziś pierwszy dzwonek. W Koszalinie rok szkolny zacznie się dla blisko 8 tysiecy uczniów podstawówek. Rozpoczynający się nowy rok szkolny przynie uczniom i nauczycielom sporo zmian.

Ten dzień jest jednak szczególny przede wszystkim dla tych, którzy swoją przygodę z edukacją dopiero rozpoczynają. W Koszalinie od dziś do klas pierwszych trafi 984 uczniów w około 43 oddziałach. To aż o 7 oddziałów więcej niż rok wcześniej. Jak poinformował nas Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Koszalinie wpływ na to ma wiele czynników: większa ilość dzieci, ale też zwiększenie ilości klas integracyjnych, których liczebność z wiadomych względów jest mniejsza. Ogólnie w szkołach podstawowych naukę rozpocznie lub będzie kontynuować 7605 dzieci. Co się zmieni? W tym roku po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Wiadomo już, że trzydniowe sprawdzanie wiedzy odbędzie się od 15 do 17 kwietnia i będzie obejmować język polski, matematykę oraz język nowożytny. Tydzień wcześnie odbędzie się ostatni egzamin gimnazjalny.

Mówiąc o zmianach warto wspomnieć też o przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekcie rozporządzenia, dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany mają objąć m.in. zapewnienie uczniom dostępu do szafek, tak aby mogły zostawić w szkole część podręczników (czyli „odchudzić” swoje plecaki_. Ministerstwo mówi też o tym, aby minimalny czas trwania przerw w szkole wynosił 10 minut. Uczniowie mają mieć zapewniony dostęp do wody pitnej.

Jak już informowaliśmy część z tych rzeczy od dawana funkcjonuje w koszalińskich szkołach. Problem pojawia się w przypadku zapisu, że zajęcia trudne mają być nie później niż na szóstej godzinie lekcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy cały czas borykamy się ze zmianami wywołanymi reformą, czasem jest to niemożliwe. Jeśli nauczyciel uczący na przykład fizyki pracuje w kilku miejscach i do danej szkoły jest w stanie dotrzeć dopiero na siódmej godzinie lekcyjnej, to najważniejsza dla dyrektorów jest realizacja podstawy programowej.

Ważną informacją dla rodziców i ich dzieci są dni wolne od szkoły. Zerknijmy więc w oficjalny szkolny kalendarz. Koniec roku 2018/2019 przewidziany jest na 21 czerwca. Ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim będą trwały od 28 stycznia do 10 lutego. Oprócz tego jest aż osiem dni wolnych z okazji świat państwowych, które przypadają poza weekendami.

Katarzyna Chybowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.