(G)

Wierni przynoszą dary

(G)

Papież, który jutro przylatuje do Krakowa, opuści miasto z workiem prezentów. Oprócz tych, o których już pisaliśmy, przygotowanych przez krakowskich i małopolskich samorządowców oraz gospodarzy miejsc odwiedzanych przez Ojca Świętego, czekają też podarki od zwykłych krakowian. Tak jak w czasie wszystkich poprzednich papieskich pielgrzymek składane są w krakowskiej kurii.

Wierni przynoszą m.in. książki i albumy o tematyce religijnej, naczynia i szaty liturgiczne, własnoręcznie wykonane różańce i obrazy. - Podarki można składać do końca tygodnia - informuje ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej. - Ponieważ od godz. 13 we wtorek kuria będzie zamknięta, można je zostawiać u portiera. Prezenty powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem osoby, która chce obdarować papieża. Na kartce należy także umieścić swój adres - dodaje ks. Studnicki.

Najczęściej obdarowywanym przez Polaków papieżem był oczywiście Jan Paweł II. W czasie swoich dziewięciu pielgrzymek do Polski dostał od rodaków setki naczyń mszalnych, ornatów i obrazów o tematyce religijnej. Wiele z tych przedmiotów zostawiał w różnych parafiach w ojczyźnie. Dzisiaj są traktowane jak relikwie. Pozostałe znajdują się Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu JPII w Rzymie. Dary te to często cenne dzieła sztuki. Jest też dużo wyrobów rękodzielniczych, amatorskich i pamiątkarskich. Kolekcja liczy ok. 10 tys. skatalogowanych eksponatów.

(G)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.