Wieńce dożynkowe nagrodzone

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Kamila Kamiennik

Wieńce dożynkowe nagrodzone

Kamila Kamiennik

W sierpniu plotły dożynkowe wieńce, teraz odebrały nagrody. Dobiegł końca plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z pośród wielu pięknych prac wyłoniono trzy najlepsze.

Brąz przypadł w tym roku sołectwu Dębinka.
- Bardzo się cieszymy z tej nagrody. W robieniu wieńca brało udział osiem osób, cały zespół Dębinianki. Najpierw przygotowujemy szablon, następnie zbieramy zboże. Zaczynami robić na przełomie czerwca i lipca. Stelaż przygotowali mężczyźni. Pomysł zrodził się na jednym ze spotkań – mówi sołtys Dębinki, Stanisława Młynarczyk. – Wykorzystywałyśmy tylko naturalne materiały, czyli kłosy zbóż. Każda z pań przyniosła także coś swojego z ogródka, pomidory, ogórki. W tym roku wieniec dożynkowy miał kształt kielicha. Mężczyźni wykonali stelaż – dodaje.

Na drugim miejscu stanął zachwycający wieniec z Mielna. Przedstawiał on chłopa koszącego zboże. Po odbiór nagrody przyjechała pani sołtys Krystyna Skiba wraz z damską ekipą z sołectwa. - Głównie kobiety brały udział w pleceniu wieńca. Mężczyźni tradycyjnie wykonali stelaż. Pomagały nawet małe dzieci – mówi Krystyna Skiba. – Tradycyjnie wykorzystałyśmy tylko naturalne materiały, czyli zboże i kwiaty. W wykonanie wieńca zaangażowana była przede wszystkim młodzież i wieloletni mieszkańcy Mielna – dodaje.

Złoto trafiło do pań z Sanic. Pierwsze miejsce otrzymał najmniejszy, ale najbardziej oryginalny wieniec. Był to kosz wykonany ze zboża, z kwiatkami z pestek dyni, z owocami i warzywami z własnego ogródka.
- Pomysł zrodził się tuż po festynie, który organizowałyśmy – mówi sołtys Sanic, Mirosława Bruź. – Później zbierałyśmy zboże, które przechowywałyśmy w stodole do momentu plecenia wieńca. Każda dodała coś od siebie. Nasz wieniec wyróżniały w tym roku kwiatuszki z pestek dyni, tylko my dodałyśmy taki element. Ważne, żeby były to tylko naturalne materiały. Inspiracje czerpałyśmy także z internetu. Naszą wygraną zawdzięczamy mieszkańcom, którzy na nas głosowali – dodaje.

Oprócz sukcesu dożynkowego wieńca panie mogą pochwalić się pierwszym miejscem na chleb dożynkowy w wykonaniu Barbary Augustyn, która wiedzie prym na wszystkich konkursach kulinarnych w naszym regionie

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.