Wielki Skarb Świątyni w Szczeglinie. Zabytkowe Organy są starsze niż kościół

Czytaj dalej
Fot. Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska

Wielki Skarb Świątyni w Szczeglinie. Zabytkowe Organy są starsze niż kościół

Joanna Krężelewska

Jan Siedlecki mawia, że organy są wyjątkowe, jak ludzie. Nas odróżniają linie papilarne, a króla instrumentów siła głosu i brzmienie. Dźwięk zabytkowych organów kościoła p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Szczeglinie doceniają nie tylko Polacy.

W niewielkim Szczeglinie w gm. Sianów, przy drodze prowadzącej z Koszalina do Polanowa, wzrok przyciąga wieża neogotyckiego kościoła. Świątynia ma 110 lat. O 26 lat starsze są jej zabytkowe organy.

- Wykonane zostały przez firmę organmistrzowską Christiana Friedricha Voelknera z Duninowa koło Ustki. Firmę tak cenioną, że w dzienniku urzędowym Rejencji Koszalińskiej z 1873 roku jej właśnie usługi były szczególnie polecane - mówi organista Jan Siedlecki.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Urodzona w dniu, kiedy Polska w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy zremisowała z ZSRR 1:1. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe i las.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.