Wielki potop w gminie Darłowo. Zalane domy, pomoc wojska

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Wojciech Kulig

Wielki potop w gminie Darłowo. Zalane domy, pomoc wojska

Wojciech Kulig

Na rzece Grabowa przerwany został wał przeciwpowodziowy.

Po bardzo intensywnych deszczach, które przeszły nad regionem na początku tygodnia, w środę w nocy przerwany został wał przeciwpowodziowy na rzece Grabowa. W okolicy Porzecza w gminie Darłowo pojawiła się wyrwa o długości 20 metrów. Woda zalała okoliczne pola. Dotarła także m. in. do gospodarstwa w Żukowie Morskim, gdzie zbliżyła się do jednego z domów. Do akcji już w nocy ze środy na czwartek wkroczyło wojsko i strażacy.

- Woda zaskoczyła nas nad ranem. Nikt się tego nie spodziewał, że dojdzie do naszego domu - mówi nam Mirosław Obst z Żukowa Morskiego, na którego posesję wdarła się woda. Gospodarz informuje, że zalanych ma prawie dziesięć hektarów łąk, na których wypasane były do tej pory krowy. - Złożyłem już wniosek do Urzędu Gminy Darłowo o pomoc. Teraz najważniejsze, żeby ta woda zaczęła opadać - dodaje Mirosław Obst. Zalana została również pobliska stacja pomp. Trudna akcja żołnierzy, strażaków i okolicznych mieszkańców w końcu zaczęła przynosić efekty wczoraj późnym popołudniem. Wyrwa w wale została częściowo załatana. W działaniach, polegających na zabezpieczeniu wału przeciwpowodziowego, uczestniczy wojskowy śmigłowiec.

- Sytuacja wydaje się już pod kontrolą. Opanowana została najgorsza dziura. Żołnierze zostaną jednak tutaj do odwołania - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. Straż Pożarna w Sławnie informuje, że efekty przynosi m. in. wbijanie pali, które zatrzymują worki z piaskiem w wyrwie. - Minister obrony narodowej wydał decyzję, na podstawie której Siły Zbrojne RP w ramach sił i środków ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego resortu obrony narodowej uruchomiły Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Darłowo w składzie prawie 50 żołnierzy, działające na terenie powiatu sławieńskiego - zakomunikowało z kolei Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. W akcji na rzece Grabowa bierze udział prawie 100 osób. Wykorzystano 4 tysiące worków z piaskiem.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.