Norbert Ziętal

Więcej fałszywych dokumentów oraz odmów wjazdu do Polski. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował 2021 rok

Styczeń 2021 r. Glinik Charzewski (pow. strzyżowski). W ciężarówce z ładunkiem plastikowego granulatu, jadącej z południa Europy do Finlandii, funkcjonariusze Fot. BiOSG Styczeń 2021 r. Glinik Charzewski (pow. strzyżowski). W ciężarówce z ładunkiem plastikowego granulatu, jadącej z południa Europy do Finlandii, funkcjonariusze SG ujawnili czterech nielegalnych imigrantów z Afganistanu i Pakistanu. Cudzoziemcy zapłacili przestępcom po 9 tys. euro za organizację transportu.
Norbert Ziętal

Więcej ujawnionych fałszywych dokumentów, przyrost liczby nielegalnych imigrantów i osób, którym z różnych powodów odmówiono wjazdu do Polski. To główne trendy w pracy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w 2021 roku.

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili ponad 5,5 mln podróżnych, czyli o ok. 17 proc. więcej niż w 2020, który był pierwszym rokiem z Covidem-19.

- Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce (2,4 mln osób) oraz w Korczowej (2,1 mln). Na tych przejściach granicznych oprawiono ok. 781 i 786 tysięcy pojazdów. W związku z ograniczeniem ruchu międzynarodowych pociągów z Ukrainy mundurowi skontrolowali o 70 procent mniej podróżnych przekraczających granicę koleją. Było to 36 tys. osób) - informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik BiOSG.

Na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów, aż o 59 proc. więcej niż w 2020 roku. Połowa fałszywek to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy na terytorium Polski. Zatrzymano też fałszywe zaświadczenia ze szkół (12 szt.) oraz certyfikaty covidowe (17 szt.).

- Warto podkreślić, że praca i nauka były to jedne z nielicznych powodów, które uprawniały cudzoziemców do wjazdu na terytorium Polski. Ograniczenia związane były z pandemią Covid-19 - wyjaśnia E. Pikor.

Styczeń 2021 r. Glinik Charzewski (pow. strzyżowski). W ciężarówce z ładunkiem plastikowego granulatu, jadącej z południa Europy do Finlandii, funkcjonariusze
BiOSG Infografika podsumowująca 2021 r. na Podkarpaciu.

W marcu 2021 roku, na przejściu granicznym w Korczowej do oprawy podjechał mołdawski autobus, w którym wszyscy podróżni, czyli 23 obywateli Mołdawii, miało fałszywe oświadczenia do pracy

Wśród fałszywek były również prawa jazdy (285 szt.), odbitki stempli kontroli granicznej (279 szt.), tytuły pobytowe (26 szt.), dowody osobiste (12 szt.) oraz paszporty (5 szt.).

W minionym roku funkcjonariusze BiOSG odmówili wjazdu do Polski ponad 18 tys. osobom. Zdecydowana większość, bo aż 17,1 tys. to Ukraińcy. Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu były brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (ponad 8 tys.), zagrożenie dla zdrowia (ponad 5 tys.), osoby zastrzeżone w bazach danych (ponad 3 tys.), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 1,6 tys.).

- W 2021 roku zatrzymano 220 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. Rok wcześniej takich osób było 137. Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (69), Turcji (33), Somalii (17) oraz Syrii (21) - wymienia mjr Pikor.

Nielegalna imigracja do Unii Europejskiej to zorganizowany i bardzo zyskowny dla przestępców proceder. W ub. roku 27 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych, w których sprawcami było łącznie 162 osoby, czyli prawie 3/4 zatrzymanych imigrantów. Zatrzymano 27 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Polski oraz Turcji.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.