Wiceminister Zieliński wezwany na świadka. W sprawie akcji działaczy KOD

Czytaj dalej
Fot. Helena Wysocka
Helena Wysocka

Wiceminister Zieliński wezwany na świadka. W sprawie akcji działaczy KOD

Helena Wysocka

Chodzi o proces w sprawie zakłócenia otwarcia wystawy o gen. Andersie w Suwałkach. Jarosław Zieliński musi odpowiedzieć na kilka pytań.

Sąd będzie chciał ustalić m.in. dlaczego otwarcie ekspozycji „Armia skazańców” odbyło się w przeddzień ciszy wyborczej i z udziałem Anny Marii Anders, kandydatki PiS na senatora. Posiedzenie zaplanowane jest na 22 grudnia. Decyzja o tym zapadła w suwalskim sądzie w piątek.

Zresztą takiego procesu tam jeszcze nie było. Policjanci grzebali w torbach osób wchodzących do budynku, sala pełna była dziennikarzy, a na ławie obwinionych siedziało pięcioro przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji. To oni w marcu tego roku przyjechali do Suwałk na wystawę poświęconą armii generała Andersa. Odbyła się w Archiwum Państwowym. Dziś już wiadomo, że z inicjatywy wiceministra Zielińskiego.

- Otrzymałem telefon z propozycją, by taką ekspozycję zorganizować - zeznał Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor archiwum. - Miałem ją otrzymać od Straży Granicznej. A że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę powołania armii, zgodziłem się.

Wiceminister miał ustalać listę gości. Znalazła się na niej m.in. Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu. Obwinieni przerwali wystąpienie gości.

- Owszem, zabrałem głos, ale nie krzyczałem - zapewniał przed sądem Marcin Skubiszewski z Warszawy. - Musiałem zareagować, ponieważ było ewidentnie łamane prawo. Minister Błaszczak wyrażał nadzieję, że pani Andres wygra wybory. A kandydatka przekonywała, że jest to jej okręg wyborczy. Zapytałem więc, z czyich pieniędzy robiona jest ta kampania: partyjnych czy państwowych.

Obwinionym grozi do 5 tys. zł grzywny, miesiąc aresztu albo miesiąc prac społecznych. Wyrok, jeśli nie będzie innych wniosków, może zapaść na grudniowym posiedzeniu.

Helena Wysocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.