Rajmund Wełnic

Wiadukt na Bugno do rozbiórki

Wiadukt na Bugno do rozbiórki Fot. Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic

Pierwsze poważne utrudnienia związane z budową obwodnicy Szczecinka - szykuje się rozbiórka wiaduktu na Bugnie. I to jeszcze tego lata.

Prace - na razie wciąż głównie przygotowawcze - na budowie szczecineckiej obwodnicy trwają od wczesnej wiosny, ale do tej pory były raczej mało uciążliwe dla zmotoryzowanych. Nie licząc wzmożonego ruchu ciężarówek.

Ale wkrótce to się zmieni. Wszystko za sprawą wiaduktu nad linią kolejową na Białogard i Kołobrzeg na ulicy Koszalińskiej, który łączy miasto z dzielnicą Bugno i drogą na Gałowo, Trzcinno i dalej na Spore, a kiedyś i na Koszalin. Po oddaniu w latach 80. nowego wiaduktu na krajowej drodze nr 11 zmienił się wyjazd ze Szczecinka w kierunku północnym i stary wiadukt stracił na znaczeniu. Co nie znaczy, że nie jest wciąż potrzebny - jako dojazd do wspomnianych miejscowości, a także do dużych firm - głównie Eldy, Telzasu i „wodociągów”.

Teraz musi zostać rozebrany i zastąpiony nowym, co oczywiście spowoduje spore komplikacje w ruchu. Na szczęście pozostał stary wyjazd na Koszalin, choć w dość opłakanym stanie - część drogi jest z betonowych płyt, miejscami asfalt jest poryty dziurami, a pobocze zarośnięte. Przed uruchomieniem objazdu trzeba to będzie to uporządkować. Na razie w tym rejonie trwają prace nad usunięciem kolizji z podziemnymi instalacjami - zakopywany jest m.in. ciepłociąg.

Kiedy możemy się spodziewać zamknięcia wiaduktu i kiedy gotowy będzie jego następca? - Obecnie jeszcze trwa zatwierdzanie organizacji ruchu na czas rozbiórki tego wiaduktu i budowy nowego obiektu, bo wykonawca musi dokonać uzgodnień z PKP odnośnie zapewnienia pieszym możliwości przejścia przez tory - mówi Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Także nie można wskazać dokładnego terminu, w którym zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Przed wprowadzeniem tej organizacji ruchu droga, po której będzie poprowadzony objazd, zostanie naprawiona, tak aby mógł nią odbywać się bez przeszkód ruch pojazdów. Ta tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do czasu wybudowania i oddania do ruchu nowego wiaduktu nad obwodnicą i linią kolejową, a tego można się spodziewać w drugiej połowie przyszłego roku.

Przez ten wiadukt prowadził kiedyś wyjazd na Koszalin. Zmieniło się to po oddaniu w latach 80. nowego, na krajowej drodze nr 11. Dziś starym dojeżdża się m.in. do wodociagów, Eldy i Telzasu

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.