Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nowy Sącz. Nikt nie chce wynająć mieszkania polsko-romskiej parze z dzieckiem. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Janusz Bobrek
Janusz Bobrek

Nowy Sącz. Nikt nie chce wynająć mieszkania polsko-romskiej parze z dzieckiem. Dlaczego?

Janusz Bobrek

Fatima Ciureja i Adam Mroczko wraz z rocznym synem Alvaro nie mogą znaleźć w Nowym Sączu mieszkania, choć stać ich na czynsz. Para z dzieckiem tuła się od rodziny, przez hostele i wynajęte mieszkania. Ich zdaniem sądeczanie nie chcą zawierać z nimi umowy, bo Fatima jest Romką. Marzą o lokalu socjalnym, ale na to nie mają szans.

Para dwudziestoparolatków pukała do wielu drzwi, zarówno do właścicieli mieszkań pod wynajem jak i do urzędów, ale nie znaleźli bezpiecznej przystani dla siebie i półrocznego synka.
- Tonący brzytwy się chwyta, więc przyszliśmy też do redakcji, może ktoś przeczyta i zechce nam wynająć mieszkanie - liczy Adam Mroczko.

Z miejsca na miejsce
W Nowym Sączu para przez miesiąc mieszkała w hostelu na ul. Piotra Skargi.
- Były tam dobre warunki, płaciliśmy 750 zł, ale potem właściciel podniósł nam czynsz na 1200 zł. Wtedy poszliśmy mieszkać do siostry Fatimy na ul. Gwardyjską. Tam byliśmy dwa miesiące - opowiada Adam. W połowie lutego zamieszkali na os. Barskim, gdzie podpisali umowę najmu na trzy miesiące.

- Mama właścicielki powiedziała, że jak będzie cisza i spokój, to możemy tutaj mieszkać latami. Ale potem uznała, że chce mieszkanie sprzedać - dodaje Mroczko. Szukanie czterech kątów nie jest dla nich takie łatwe. - Jak tylko powiem, że dziewczyna jest romskiego pochodzenia, to każdy mówi, że musi się zastanowić. A mówię otwarcie, bo nie chciałbym, żeby było jej przykro, kiedy byśmy poszli oglądać mieszkanie.

Czytaj więcej:

  • Zdarzyło się parę razy, że już po wstępnym ustaleniu właściciel mieszkania zadzwonił, że dostał lepszą ofertę i musi się wycofać.
  • Co stanie się jeśli rodzina nie znajdzie domu?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Janusz Bobrek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

43,50 87,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Głos Koszaliński online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej! Tylko do 3 lipca!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.