Wejściówki na msze są w druku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

Wejściówki na msze są w druku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak

ŚDM. Pierwsi pielgrzymi już pojawili się w Polsce. Przyjechali na spotkanie z papieżem Franciszkiem z Gabonu.

Dwieście złotych żądał mieszkaniec jednej z pod-krakowskich wsi za wejściówkę na mszę z papieżem Franciszkiem w Brzegach koło Wieliczki. Bp Damian Muskus, koordynator generalny komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, jest zdziwiony, bo, jak twierdzi, wejściówki dopiero się drukują. Przestrzega wiernych przed oszustami, przypominając, że udział w Eucharystii jest bezpłatny, a bilety będzie można dostać w swojej parafii.

WIDEO: Ostatnia prosta przed ŚDM. Budują ołtarz, liczą pielgrzymów

Źródło: TVN24

Pierwsi pielgrzymi, 29-osobowa grupa młodych z Gabonu w środkowej Afryce, przyjechali już do Polski. - Zwiedzają diecezję toruńską, poznają polską kulturę i historię, rozmawiają z młodymi Polakami i niezdecydowanych zachęcają do spotkania z Franciszkiem - mówi ks. Daniel Adamowicz, opiekun tej grupy.

Najwięcej pielgrzymów przyjedzie jednak do Polski w najbliższy weekend. Spędzą tydzień w poszczególnych diecezjach, a potem przyjadą do Krakowa. Do tej pory wszystkie formalności związane z rejestracją na ŚDM zakończyło 366 tys. osób z ponad 180 krajów świata. Jednak jak twierdzi bp Damian Muskus, organizatorzy spodziewają się, że w spotkaniach z papieżem Franciszkiem weźmie udział kilkakrotnie więcej osób.

Przypomina, że zaproszeni są nie tylko ludzie młodzi, ci, którzy się oficjalnie zarejestrowali, ale wszyscy!

Bp Damian Muskus zaznacza, że zarejestrowani uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mogli skorzystać z przygotowanych dla nich pakietów pielgrzyma (wyżywienia, noclegi) i będą mieli dostęp do sektorów znajdujących się bliżej ołtarzy, zarówno na Błoniach, jak i w Campusie Misericordiae. - Sektory tzw. zewnętrzne są przeznaczone dla osób spontanicznie przybywających do Krakowa. Żeby jednak ruch ten nie był niezorganizowany, przygotowaliśmy bezpłatne wejściówki, które są dystrybuowane do polskich diecezji i krajów sąsiednich, m.in. Czech i Słowacji - wyjaśnia biskup. Dotyczy to osób, które nie są zainteresowane udziałem w całotygodniowym programie Dni, a chciałyby spotkać się z Franciszkiem podczas jednego z czterech wydarzeń: powitania Ojca Świętego, Drogi Krzyżowej, czuwania modlitewnego z młodymi i mszy świętej kończącej ŚDM.

Podczas powitania papieża oraz Drogi Krzyżowej na Błoniach większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Pozostałe osoby, które nie dokonają rejestracji, będą mogły zająć miejsca w sektorach zewnętrznych i w Parku Jordana. Nie przewiduje się dla nich kart wstępu z wyznaczonym miejscem w sektorze. Bardziej otwarty charakter mają mieć spotkania z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, choć i tu młodzież zarejestrowana na ŚDM otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów leżących bliżej ołtarza.

Jak donieśli nam Czytelnicy „Dziennika”, w minioną nie-dzielę mieszkaniec jednej z podkrakowskich wsi po mszy w miejscowym kościele oferował za pieniądze wejściówki na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Brzegach. - Przecież wejściówki dopiero się drukują - skomentował tę informację bp Muskus.

Próby wyłudzenia pieniędzy za bezpłatne wejściówki na papieskie msze miały miejsce praktycznie przy każdej wizycie Jana Pawła II w Polsce, a także w 2006 r. przed wizytą Benedykta XVI. W czasie tej ostatniej pielgrzymki już z góry wiadomo było, że nie wszyscy, z braku miejsc, dostaną wejściówki na Eucharystię w Krakowie i Warszawie.

Wejściówki na spotkanie z Benedyktem XVI były jednak bardzo trudne do podrobienia. Drukowała je Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jak nam powiedział bp Muskus, ta sama firma będzie drukowała w tym roku wejściówki dla VIP-ów, którzy zajmą najbliższe ołtarza sektory. Pozostałe karty wstępu zamówiono w normalnych drukarniach.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.