Krzysztof Bednarek

Ważą się losy przetwórni warzyw i owoców w Kaliszu Pomorskim

Kalisz Pomorski. Tu powstać ma przetwórnia owocowo-warzywna. Czy powstanie? Fot. UM Kalisz Pomorski Kalisz Pomorski. Tu powstać ma przetwórnia owocowo-warzywna. Czy powstanie?
Krzysztof Bednarek

Grupa inwestorów tworzących spółkę Salutario chce wybudować w Kaliszu Pomorskim przetwórnię owocowo-warzywną, w której zamierza zatrudnić kilkadziesiąt osób.

Zakład powstać ma przy ul. Przemysłowej, na terenach objętych ulgami obowiązującymi w Słupskiej Strefie Ekonomicznej. Spółka ma własny kapitał i przyrzeczony kredyt w banku. Czego jeszcze brakuje, by rozpocząć inwestycję?

- Podpisu marszałka województwa zachodniopomorskiego - powiedział nam burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki.

Wyjaśnijmy o co chodzi. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 zaplanowano potężny zastrzyk gotówki dla firm, które wprowadzą innowacje i nowoczesne technologie oraz stworzą nowe miejsca pracy. Wśród pierwszych piętnastu przedsiębiorców, którym obiecano unijne wsparcie, trzech planuje realizację swoich zamierzeń w powiecie drawskim. Są to Piekarnia I.K. Pokutyńscy z Drawska, spółka Abek z Jankowa koło Drawska, a także spółka Salutario.

Dwie z wymienionych firm już we wrześniu podpisały umowy z marszałkiem województwa i wkrótce otrzymają pieniądze na realizację swoich inwestycji. Projekt spółki Salutario dotyczący budowy zakładu o wartości 21,5 mlnzł, przy dofinansowaniu 8,8 mln zł był na wysokim 7. miejscu w rankingu. Jednak w pewnym momencie urzędnicy zarządzający programem, nabrali wątpliwości, czy projekt może być sfinansowany w ramach Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego?

Podpisanie umowy uzależniono od rozstrzygnięcia Komisji Europejskiej dotyczącego możliwości dofinansowania projektu z zakresu przetwórstwa produktów rolnych w ramach RPO. Odpowiedź z Komisji Europejskiej już nadeszła, ale decyzji w sprawie dofinansowania jak nie było, tak nie ma. Dlaczego?

Bo Komisja Europejska, odnosząc się do obowiązujących kraje członkowskie przepisów stwierdziła jedynie, że wybór projektów do dofinansowania leży w gestii Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020, czyli w tym konkretnym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

- Ta odpowiedź nie rozwiewa naszych wątpliwości dotyczących możliwości dofinansowania konkretnych projektów z zakresu przetwórstwa rolnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego IZ RPO WZ. Sprawa wymaga dalszych wyjaśnień - poinformował nas Marek Mucha z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

- Wśród inwestorów, z którymi podpisano już umowy, są firmy zajmujące się przetwórstwem rolnym. Dlatego nie bardzo rozumiem wątpliwości, jakie dotyczą inwestycji spółki Salutario. Mam jednak nadzieję, że sprawa zakończy się dla nas pomyślnie - powiedział nam burmistrz Kalisza Michał Hypki.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.