Walczyli na francuskim niebie, szkolili się tutaj. Wojskowe skrzydła nad Koszalinem

Czytaj dalej
Piotr Polechoński

Walczyli na francuskim niebie, szkolili się tutaj. Wojskowe skrzydła nad Koszalinem

Piotr Polechoński

W tym roku minie setna rocznica zakończenia Wielkiej Wojny. To był pierwszy koflikt w dziejach, w czasie którego w tak znacznym stopniu swój udział zaznaczyło lotnictwo. To wtedy pojawiły się myśliwskie i bombowe eskadry, a najskuteczniejsi piloci przeszli do legendy. Mało kto wie, że znaczący epizod w tej historii miał też Koszalin.

W czasie I wojny światowej koszaliński garnizon wojskowy uległ znacznemu powiększeniu. Między innymi utworzona została wojskowa szkoła pilotów.

Rozlokowano ją na lotnisku, które znajdowało się w kwartale ograniczonym dzisiejszymi ulicami: Morską i Przemysłową. Był to plac o trawiastym podłożu, stanowiący w rzeczywistości doświadczalne pole wzlotów przy istniejącej tam od 1908 roku fabryce części samolotowych LVG (Luft-Verkehrs-Gesellschaft mbH, Köslin), będącej filią zakładów lotniczych w Hamburgu.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.