Jakub Roszkowski

Wakacje z komórką będą jeszcze tańsze

Wakacje z komórką będą jeszcze tańsze Fot. archiwum polskapress
Jakub Roszkowski

Od 15 czerwca rozmowy przez telefon, a także wysyłanie SMS-ów w granicach Unii Europejskiej będzie kosztowało tak, jakbyśmy nie ruszali się z domu.

Decyzja o zniesieniu dodatkowych opłat za roaming zapadła podczas ostatniego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Sprowadza się do tego, że niezależnie od tego, czy będziemy nad morzem w Kołobrzegu, na żaglach w Grecji, zbiorze truskawek w Hiszpanii czy u rodziny w Irlandii, za rozmowę telefoniczną albo wysłanie wiadomości SMS zapłacimy tyle, ile wynosi opłata zgodna z cennikiem naszego operatora.

- Teoretycznie więc, jeśli korzystamy z taryfy z nielimitowanymi rozmowami, to nawet będąc za granicą i dzwoniąc do Polski, nie powinniśmy od 15 czerwca zapłacić za to połączenie ani grosza. Do tej pory obowiązywały opłaty roamingowe. Ale teraz te opłaty znikają - słyszymy w biurach obsługi operatorów.

- Ale szczegóły jeszcze dopracowujemy i oficjalną informację planujemy podać 15 maja - dodaje, oficjalnie, Wojciech Jabczyński z Orange Polska.

I rzeczywiście, diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli mamy taryfę z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami, to nie ma problemu. Zadzwonimy i napiszemy nawet z zagranicy za darmo, w ramach naszego abonamentu. Jeśli mamy telefon na kartę prepaid to też, nawet będąc we Włoszech, będziemy płacić tak, jak płacimy za połączenie w Polsce.

Ale jeśli mamy wykupiony pakiet darmowych minut, to może się okazać, że ten pakiet, zgodnie z umową, obowiązuje tylko w Polsce. A wtedy operator może nam coś naliczyć.

Na razie za połączenie wychodzące do Polski, jeśli znajdujemy się w którymś z krajów należących do Unii Europejskiej, płacimy dodatkowo pięć eurocentów za minutę połączenia oraz dwa eurocenty za SMS-a. Jeżeli korzystamy z tzw. oferty nielimitowanej, jest to całkowity koszt wykonywanych przez nas połączeń oraz wysyłanych wiadomości.

Teraz jednak, a właściwie od 15 czerwca, zgodnie z unijną decyzją także te dodatkowe opłaty znikają zupełnie. Uzasadnienie jest proste: jeździmy bez przeszkód po całej Europie, mamy też dzwonić bez przeszkód po całej Europie. Co ciekawe, unijni urzędnicy walczyli o to prawie 10 lat.

Wreszcie się udało. Opłaty za roaming znikają zupełnie. To jest fakt. Ale indywidualne umowy z naszymi operatorami mogą przewidywać pewne „odstępstwa”. Jeśli mamy wykupiony pakiet darmowych minut, to może się okazać, że obowiązuje on tylko w granicach Polski. A wtedy dany operator zastosuje wobec nas stawkę podstawową, która średnio wynosi 24 grosze za minutę połączenia. Ale też niezależnie od tego czy jesteśmy w Hiszpanii czy w Rumunii...

Największy problem - według operatorów - będzie jednak z przesyłaniem danych. A dziś właściciele telefonów komórkowych właśnie częściej łączą się z internetem niż rozmawiają czy wysyłają SMS-y.

Teoretycznie jednak przesył danych także nie może być obciążony dodatkowymi opłatami z tytułu roamingu. Jednak w Polsce dostęp do mobilnego internetu jest najtańszy w UE, więc nasi operatorzy traciliby najwięcej. By więc prawo unijne nie spowodowało podwyżek cen w Polsce, przewidziano pewną furtkę: w przypadku ofert zawierających nielimitowany dostęp do internetu, operator będzie mógł wyznaczyć limity, których klient nie powinien przekraczać. Jeżeli to zrobi, za każdy zużyty 1 GB danych zapłaci 7,7 euro, czyli 32 zł.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.