W Zielonej Górze zamierzają aktywniej walczyć z dopalaczami. Ruszyła akcja #STOPDOP

Czytaj dalej
Fot. Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski

W Zielonej Górze zamierzają aktywniej walczyć z dopalaczami. Ruszyła akcja #STOPDOP

Maciej Dobrowolski

W ostatnich dniach w Zielonej Górze ruszyła akcja #STOPDOP, której celem jest walka z dopalaczami. Biorą w niej udział zarówno nauczyciele jak i sami uczniowie, którzy chcą pomóc swoim rówieśnikom.

Kampania #STOPDOP jest skierowana przede wszystkim do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców, opiekunów a nawet samych nauczycieli. Jej głównym celem jest ustrzeżenie młodych ludzi przed niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą środki psychoaktywne.

- W zeszłym roku szkolnym kilkoro naszych uczniów zatruło się dopalaczami. Byli na krawędzi życia i śmierci. Oni i ich bezradni bliscy doświadczyli wówczas ogromnego bólu, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Zdarzenie to było dla mnie impulsem, że musimy aktywniej walczyć z dopalaczami – mówi Agnieszka Makarska, wicedyrektor w IV LO, pomysłodawczyni całej inicjatywy.

- Od początku chcieliśmy uniknąć błędów, jakie popełnia się przygotowując takie akcje. Często jest tak, że materiały przygotowane dla młodych są oderwane od rzeczywistości, uczniowie tylko się z nich śmieją. Dlatego rozpoczęliśmy od stworzenia dobrej strony internetowej www.stopdop.pl, na której znajdują się wszystkie informacje, adresy oraz numery telefonów dotyczące wsparcia i pomocy w przypadku problemu z dopalaczami – tłumaczy A. Makarska. – W nasze działania włączyliśmy również znane osoby, popularne wśród młodych. Akcję #STOPDOP wspiera m.in. Łukasz Koszarek ze Stelmetu, Andrzej Huszcza, czyli legenda Falubazu ale także Kinga Grześkow i Goncalo Roque zwycięzcy Mam Talent 2018.

Inicjatywa nie skupia się jednak tylko na działaniach informacyjnych. W ostatnich dniach w IV LO odbyło się szkolenie grona pedagogicznego Zespołu Szkół Akademickich. – Teraz planujemy warsztaty dla liderów wśród uczniów. Chodzi o to, żeby stworzyć siatkę informacyjną we wszystkich szkołach w mieście. Młodzi ludzie będą pomostem pomiędzy rówieśnikami a specjalistami, którzy zajmują się walką z dopalaczami – przekonuje wicedyrektor Makarska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tunel pod torami kolejowymi na dworcu w Zielonej Górze nareszcie został otwarty!

Obecnie trwają już także prace nad przygotowaniem spektaklu „Faza Delta”, tworzonego przez uczniów „Lotnika” z pomocą aktorów Teatru Lubuskiego. W kwietniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Zielona Góro Zacznij Biegać zorganizowany zostanie bieg #STOPDOP na dystansie 5 km.

- Na dniach ogłosimy także konkurs na memy i krótkie filmiki dotyczące negatywnych skutków sięgania po dopalacze. Szczegóły znajdą się na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku – twierdzi wicedyrektor IV LO. - Mam nadzieję, że akcja będzie zataczać coraz szersze kręgi. Mamy wsparcie policji, urzędników z miasta czy też urzędu marszałkowskiego. Chciałabym także podziękować radnemu Robertowi Górskiemu, który jako lekarz opowiada uczniom wstrząsające historie z dopalaczami, z którymi spotkał się w swojej pracy.

Zielonogórska miejska komenda potwierdza, że dopalacze to realny problem wśród młodzieży. - Niestety zarówno na dopalacze jak i inne środki psychoaktywne wciąż znajdują się chętni. Dla młodych organizmów są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ dokonują największych i często trwałych spustoszeń, a ich zażycie może nawet doprowadzić do śmierci – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik policji. – Popieramy wszelkie akcje walczące z tym zjawiskiem. W ubiegłym tygodniu naczelnik wydziału do walki z przestępczością narkotykową komisarz Jacek Magierski-Kobryń szkolił pedagogów, mówiąc m.in. o stanie prawnym dotyczącym dopalaczy. Wskazał również , na co należy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy, że w środowisku młodych mamy do czynienia z tym problemem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy: najwyższy czas zadbać o wygląd Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze!

Maciej Dobrowolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.