W sobotę i niedzielę wszystkie drogi prowadzą na Campus Misericordiae w Brzegach [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Infografika Bogdan Nowak
Piotr Drabik

W sobotę i niedzielę wszystkie drogi prowadzą na Campus Misericordiae w Brzegach [ZDJĘCIA]

Piotr Drabik

Dni Młodzieży. W centralnych uroczystościach na zakończenie ŚDM, które odbędą się w Brzegach, może wziąć udział nawet 1,5 mln osób.

Zobacz także:
Franciszek w Brzegach: nie mylmy szczęścia z kanapą! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Większość pielgrzymów została na noc w Brzegach. Jedni się bawili, inni próbowali spać [ZDJĘCIA]
Wschód słońca w Brzegach. Pielgrzymi czekają na spotkanie z papieżem [WIDEO, ZDJĘCIA]
ŚDM 2016. Nocne czuwanie w Brzegach [WIDEO, ZDJĘCIA]
ŚDM 2016. Noc w Brzegach [NOWE ZDJĘCIA]

Łagiewniki i Brzegi - to w tych dniach dwa najważniejsze punkty zarówno wizyty papieża Franciszka w Krakowie, jak i całych Światowych Dni Młodzieży. Właśnie dziś i w niedzielę na spotkaniach z Ojcem Świętym spodziewane są największe tłumy wiernych, nawet 1,5 mln osób. Pielgrzymi i mieszkańcy muszą liczyć się z kumulacją utrudnień drogowych i z kolejnymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Dziś papież Franciszek wyjedzie z kurii rano, skąd uda się bezpośrednio do Łagiewnik. Tam spodziewany jest o godz. 8.30. Ojciec Święty ma w planach odwiedziny w dwóch sąsiadujących ze sobą sanktuariach: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Papież przejedzie ulicami Franciszkańską i Zwierzyniecką, przez most Dębnicki, dalej ul. Konopnickiej i Kamieńskiego, gdzie skręci w Tischnera i Turowicza, pojedzie prosto w okolice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Te ulice będą zamknięte dla ruchu w godz. 4-14.

WIDEO: Papież Franciszek wziął udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach

Źródło: TVN24/x-news

Najpierw papież złoży wizytę w kaplicy św. Faustyny Kowalskiej. - Przed nią na Franciszka będzie czekać ok. 700 osób ze stowarzyszenia Faustinum, którego członkowie krzewią orędzie o Bożym Miłosierdziu - informuje Małgorzata Pabis, rzeczniczka łagiewnickiego sanktuarium. Wewnątrz kaplicy papież będzie się modlił przed grobem św. Faustyny Kowalskiej. W chwili skupienia będą mu towarzyszyć siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, który prowadzą zakonnice.

- Protokół spotkania nie przewiduje rozmowy papieża z siostrami, ale nie możemy takiej możliwości wykluczyć - dodaje Małgorzata Pabis. Po kwadransie spędzonym w kaplicy Franciszek w papamobile przejedzie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tym samym będzie trzecim papieżem (po Janie Pawle II i Benedykcie XVI), który odwiedzi tę świątynię.

Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia Franciszek rozpocznie Liturgię Pojednania. - Podczas niej Ojciec Święty wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim - wymienia Małgorzata Pabis. Dla papieża przygotowany będzie również mikrofon, jeśli zdecyduje się on skierować do wiernych kilka słów.

- Papież otrzyma od nas w prezencie olejną kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz oprawione w skórę hiszpańskie wydanie „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej - informuje siostra Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Dla Ojca Świętego przygotowano również specjalny ornat i stułę, którą będzie mógł wykorzystać podczas sobotnich uroczystości.

Następnie Franciszek przejedzie do sąsiedniego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odprawi mszę świętą z udziałem dwóch tysięcy kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski - wewnątrz świątyni. - Natomiast na placu przed nią zgromadzonych będzie ok. 5 tys. zaproszonych wiernych, m.in. rodziny - podaje Małgorzata Pabis.

Uroczystości w Łągiewnikach będą również otwarte dla pozostałych pielgrzymów, którzy będą mogli śledzić przebieg wydarzeń na telebimach. W sumie przy obu sanktuariach znajdzie się miejsce dla 45 tysięcy osób. - Trzeba jednak posiadać bezpłatne wejściówki, które były rozdawane przez ostatnie dni - przypomina Małgorzata Pabis.

Z terenu Białych Mórz papież wróci do kurii, gdzie o godz. 13 zje obiad w towarzystwie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza oraz 12 wolontariuszy ŚDM. - W tym gronie znalazły się osoby, które od wielu miesięcy pomagały w przygotowaniach do spotkania młodych z papieżem - mówi nam Ewa Korbut z Komitetu Organizacyjnego ŚDM. W gronie losowo wybranych wolontariuszy znajdą się chłopcy i dziewczęta reprezentujący pięć kontynentów oraz para z Polski.

Papież po obiedzie będzie odpoczywał i przygotowywał się do wieczornego czuwania w Brzegach. Na Campus Misericordiae przyjedzie o godz. 19. Trasę przejazdu do Brzegów wyznaczono przez ulice Zwierzyniecką, Konopnickiej, Kamieńskiego, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Kuklińskiego, Lipską, Surzyckiego, Rybitwy, Botewa i Śliwiaka. Te ulice zostaną zamknięte już o godz. 14 i planowo mają być nieprzejezdne przez siedem godzin. Jednak i to nie jest jeszcze przesądzone.

Po zakończonym czuwaniu papież może wrócić na noc do kurii lub przespać się w przygotowanym specjalnie apartamencie w Domu Miłosierdzia w Brzegach. Budynek, w którym po zakończeniu ŚDM Caritas będzie prowadzić ośrodek opieki nad potrzebującymi, papież ma planowo odwiedzić w niedzielny poranek. Czy zrobi to wcześniej, zależy tylko od niego samego. A niedzielne przedpołudnie Franciszek będzie w Brzegach przewodniczył mszy posłania na zakończenie ŚDM.

Młodzi pielgrzymi na Campusie Misericordiae pojawią się wiele godzin przed rozpoczęciem dzisiejszego czuwania. - Inaczej niż przez ostatnie dni, dla młodych nie zaplanowano nauk w kościołach i innych wydarzeń, by mogli spokojnie dotrzeć do Brzegów - informuje Ewa Korbut. Organizatorzy ŚDM i służby porządkowe radzą pielgrzymom, by do Brzegów wybrali się pieszo. Z tego powodu przez cały weekend spore utrudnienia czekają na drogach dojazdowych na Pole Miłosierdzia.

Pole Miłosierdzia wypełni się młodymi pielgrzymami

W sobotę i niedzielę Światowe Dni Młodzieży przeniosą się na Campus Misericordiae w Brzegach. Radzimy jak najszybciej dotrzeć na miejsce spotkania z papieżem.

Tutaj Franciszek spotka się z młodymi dwukrotnie. Najpierw dziś o godz. 19 zaplanowano wieczorne czuwanie, które będzie połączeniem modlitwy oraz widowiska artystycznego. Wzorem poprzednich ŚDM wielu pielgrzymów zapewne spędzi noc na Polu Miłosierdzia. Młodzi chrześcijanie będą mogli również wysłuchać okolicznościowego koncertu zatytułowanego „Credo in Misericordiam Dei”.

Natomiast w niedzielny poranek papież będzie tutaj przewodniczył mszy posłania, która rozpocznie się o godz. 10. Udział w niej może wziąć nawet 1,5 mln osób.

Na niedzielne uroczystości były rozdawane darmowe wejściówki, rozprowadzone między parafiami w całej Polsce. Jednak na Pole Miłosierdzia będą również wpuszczane osoby bez tych wejściówek. Przygotowano dla nich zewnętrzne sektory wokół Campusu Misericordiae.

Organizatorzy radzą pielgrzymom, żeby szczególnie zwracali uwagę, do jakiego sektora zamierzają się dostać, i śledzili drogowskazy. Wszystko dlatego, że w przypadku wybrania złej trasy do sektorów nie będzie można przemieszczać się między nimi.

Organizatorzy podpowiadają, jakie drogi powinni wybrać pielgrzymi, kierując się do sektorów:

A, G, H, J - dojście i powrót: ul. Śliwiaka i S7;
F - dojście i powrót: ul. Bieżanowską, Sucharskiego, Jasieńskiego lub ul. Wielicką, później przez Wieliczkę oraz Kokotów;
B - dojście i powrót: ulicą Wielicką, później przez Wieliczkę oraz ul. Niedzielskich w Kokotowie;
C - dojście i powrót: ul. Wielicką, później przez Wieliczkę i Kokotów;
E - dojście i powrót z Węgrzc Wielkich;
D (również C) - dojście i powrót z Węgrzc Wielkich.

Po mszy świętej w Brzegach większość pielgrzymów będzie chciała dostać się do centrum miasta. Z tego powodu uruchomiono specjalnie linie korytarzowe dla autobusów i tramwajów. Na tych trasach pojazdy komunikacji miejskiej będą kursować co kilka minut.

W niedzielę papież Franciszek spotka się jeszcze z wolontariuszami i dobroczyńcami ŚDM w Tauron Arenie (godz. 17). Dojedzie do hali przez ul. Zwierzyniecką, Konopnickiej, Kamieńskiego, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Nowohucką, Stoczniowców, Ofiar Dąbia, al. Pokoju i ul. Lema. Te ulice będą zamknięte dla ruchu w godz. 12.30-18.

Po krótkim spotkaniu w Tauron Arenie papież od razu pojedzie na część wojskową lotniska w Balicach. Po krótkiej ceremonii pożegnania wyleci samolotem z Krakowa do Rzymu ok. godz. 18.30. Papież pojedzie na lotnisko podobną trasą jak do Tauron Areny, z tą jednak różnicą, że na wysokości „Jubilata” kolumna papieska skręci w ul. Kościuszki i dalej pojedzie ulicami Księcia Józefa, Mirowską, obwodnicą do Bielan oraz przez Kryspinów do Balic. Ta trasa planowo będzie zamknięta dla ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej do godz. 17.45.

[email protected]

Piotr Drabik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.