W Poznaniu za roczną pensję kupisz pięć metrów kwadratowych mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Monika Kaczyńska

W Poznaniu za roczną pensję kupisz pięć metrów kwadratowych mieszkania

Monika Kaczyńska

Nasze wynagrodzenia w ostatnich latach rosną, a ceny mieszkań pozostają dość stabilne. I choć mieszkania są bardziej dostępne, to nadal kupujemy je na kredyt i to z dopłatami.

Choć jest lepiej, to zakup mieszkania pozostaje nadal dużym wyzwaniem. Z ostatnich wyliczeń Expandera wynika, że osoba z przeciętnymi dochodami, za roczną pensję może kupić zaledwie 4 metry kwadratowe mieszkania w Warszawie.

W Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu - sytuacja wygląda trochę lepiej. W tych miastach - za roczną przeciętną pensję netto - można kupić 5,59 metrów kwadratowych mieszkania.

Ponad 7 metrów można kupić w Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach i Zielonej Górze. A rata kredytu pochłania od 21 do nawet 38 procent dochodów pary o przeciętnych zarobkach.

I tak kupujemy na kredyt

W rzeczywistości niewielu Polaków może pozwolić sobie na zakup mieszkania w całości za własne pieniądze. Kluczowe jest więc to, jak dużą część dochodu muszą przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego.

Zakładamy, że nasza przykładowa para o przeciętnych dochodach chcąca kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, posiada minimalny (10 procent) wymagany wkład własny. Udział raty w ich dochodzie wynosi od 21 procent do 38 procent.

O czym pamiętać przy odbiorze technicznym mieszkania?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Większość banków godzi się udzielić kredytu, jeśli rata nie przekracza 40 procent dochodów. Nasza para będzie więc mogła kupić wymarzone mieszkanie, nawet w stolicy - choć tam rata pochłonie 38 procent zarobków. Zdecydowanie łatwiej byłoby im jednak w miastach, w których ceny mieszkań są niższe - tam udział raty w ich dochodzie wyniósłby na przykład 27 procent (Poznań, Wrocław) a nawet 21 procent (Szczecin, Zielona Góra).

Jeszcze trzy miesiące

W ramach programu „Mieszkanie dla młodych” obecnie można starać się jedynie o dofinansowanie wypłacane dopiero w przyszłym roku. Pula dostępnych pieniędzy jednak dość szybko się wyczerpuje. Według BGK, w lutym złożono wnioski na 47,7 mln zł. Z szacunków Expandera wynika, że możliwość składania wniosków zostanie zablokowana już w kwietniu lub maju.

Blokada ta zostanie zdjęta dopiero w styczniu 2018 roku. Wtedy udostępniona zostanie ostatnia pula dopłat (381 mln zł). Po jej wykorzystaniu program MdM zostanie ostatecznie zakończony. Przypomnijmy, że dopłatę na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.