Katarzyna Józefowicz

W ogrodzie. Rabata, która wygląda jak wspaniały dywan

Rabata może wyglądać jak kwitnący dywan. Jej stworzenie wymaga jednak starannego zaplanowania Fot. Steinchen - Pixabay.com Rabata może wyglądać jak kwitnący dywan. Jej stworzenie wymaga jednak starannego zaplanowania
Katarzyna Józefowicz

Latem w parkach i na skwerach wielu polskich miast, można podziwiać niezwykle piękne i efektowne dywany kwiatowe. Taki kolorowy kwietnik możemy też sami stworzyć, choć zadanie nie będzie takie łatwe.

Rabata - dobry plan

Rabatę musimy bardzo dobrze zaplanować, gdyż inaczej zamiast wspaniałej ozdoby ogrodu, uzyskamy mało atrakcyjny chaos kwiatowy.

Źle dobrane rośliny będą się wzajemnie zagłuszać i zasłaniać, słabo kwitnąć lub tworzyć wyjątkowo pstrokatą kompozycję. Aby uniknąć podobnych problemów, podczas przygotowywania dywanu kwiatowego musimy przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim na kwietnik powinniśmy przeznaczyć odpowiednio dużą przestrzeń, dzięki czemu wzory kwiatowe nie będą zduszone, ale dobrze wyeksponowane. Trzeba przy tym pamiętać, że kwietnik oglądamy zwykle z co najmniej 2-3 stron, dlatego z każdej powinien prezentować się równie dobrze.

Tworząc kwietnik płaski, nie będziemy mieć z tym większych problemów, jeśli jednak zdecydujemy się na kwietnik stopniowany (rośliny różnej wysokości), najniższe rośliny (obwódkowe) musimy posadzić z przodu kompozycji, wyższe (rośliny tła) bardziej z tyłu, a najwyższe w centralnym punkcie rabaty.

Kolorowy dywan

Zestawiając ze sobą rośliny, nie możemy sadzić ich całkowicie przypadkowo, bo wtedy nie stworzą spójnej całości. Najpiękniejsze dywany kwiatowe uzyskuje się z roślin wielobarwnych, ale tylko wtedy, gdy tworzą jednokolorowe grupy. Poszczególne grupy mogą ze sobą sąsiadować bezpośrednio lub być oddzielne pasem roślin w stonowanym lub kontrastowym kolorze.

Między roślinami nie powinno być natomiast widać pustych przestrzeni, które bardzo szpecą kompozycję. Dobrze jest też, jeśli układ grup kwiatowych ma kształt geometryczny (koło, prostokąt, kwadrat), gdyż wtedy kwietnik prezentuje się najlepiej, ale może mieć też nieregularną formę np. w postaci fali.

Rośliny wymagają opieki

Dobierając rośliny na „dywany” musimy wziąć pod uwagę ich wymagania uprawowe, gdyż może się okazać, że w wybranym miejscu nie będą czuły się dobrze i przestaną kwitnąć lub zaczną chorować. Przykładowo aksamitka kochająca słońce w cieniu będzie słabiej kwitła niż begonia czy niecierpek.

Najefektowniejsze kwietniki uzyskuje się z roślin sezonowych takich jak: begonie bulwiaste i stale kwitnące, pelargonie rabatowe, szałwie błyszczące, aksamitki, żeniszki meksykańskie, lobelie, heliotropy i niecierpki. Są to gatunki niezbyt wymagające i bardzo długo kwitnące, dlatego stanowią ozdobę ogrodu od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Rabata na planie koła

Dużo możliwości daje kwietnik np. na planie koła. Można:

  1. skomponować go z szerokich, trójkątnych, barwnych pasów (np. z pomarańczowych aksamitek, żółtych begonii i czerwonych pelargonii rabatowych),
  2. wykonać w jego centralnej części oryginalny wzór (np. żółtą gwiazdę z aksamitek otoczoną fioletową lobelią lub czerwone serce z begonii bulwiastych na tle żółtych aksamitek),
  3. umieścić rośliny w jednokolorowych okręgach (np. pierwszy okrąg z żółtych begonii bulwiastych otoczony obwódką ze starców popielnych, drugi z czerwonych begonii bulwiastych, a trzeci, najmniejszy z pomarańczowych aksamitek),
  4. wykonać zegar kwiatowy (np. z barwnych odmian wilca ziemniaczanego urozmaiconych szałwią błyszczącą lub aksamitkami)
  5. stworzyć kompozycję stopniowaną, gdzie roślinami obwódkowymi będą np. aksamitki, tłem czerwone szałwie lub fioletowe heliotropy, a w centralnym punkcie znajdą się kanny lub floksy wiechowate.

Możliwości komponowania kwietników i dywanów kwiatowych są nieskończone i zależą wyłącznie od naszej wyobraźni.

Katarzyna Józefowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.