W łódzkim alpinarium, jak w górach

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

W łódzkim alpinarium, jak w górach

Magdalena Rubaszewska

Cztery wzgórza, staw, strumyk, polany na 4,5 hektara, setki gatunków drzew, krzewów i bylin - wiosną kwitną smagliczka, ułudka wiosenna i ubiorek.

Chłód, wiatr, rześkie powietrze - taka pogoda sprzyja wizycie w alpinarium w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Można tu się poczuć, jak w górach. Na powierzchni 4,5 ha w latach 1970-1982 z piaskowców, wapieni i granitu usypano cztery wzgórza, wytyczono ścieżki, przejścia, wyznaczono polanki. Założono niewielki staw, szumi strumyk. W tej części „Botanika” rośnie siedemset gatunków i odmian bylin oraz sto gatunków i odmian drzew i krzewów. Wszystkie te rośliny dostosowały się dotrudnych warunków panujących w górach - dużego nasłonecznienia, zimna, wysuszającego, silnego wiatru. Wiele z nich jest pokrytych włoskami chroniącymi przed palącym słońcem i przymrozkami. Ale nie oznacza to, że straciły naurodzie. Bujnie kwitną, mocno pachną, mają ozdobne kwiaty, liście i igły, ciekawie wyglądające owoce.

- Okres wegetacji jest krótki. Rośliny muszą szybko i obficie zakwitnąć, by wydać jak najwięcej nasion. Kwiaty o intensywnym kolorze i zapachu przyciągają zapylające je owady - mówi Anna Wieruszewska z „Botanika”.

W maju w alpinarium też robi się kolorowo. Można podziwiać intensywnie żółty kolor kwiatów smagliczki skalnej i armeńskiej, pragni syberyjskiej, fioletowy bergenii, niebieski powojnika alpejskiego, goryczki bezłodygowej i ułudki wiosennej (ta ostatnia jest podobna do niezapominajki). Biało zakwitł ubiorek wiecznie zielony.

W czerwcu rozwiną się bordowo-różowe kwiaty różańca górskiego, który ma różany zapach.

Wokół świerków unosi się teraz mgiełka pyłku uwolnionego z kwiatostanów męskich. U podnóży wzniesień i na ich stokach powstała bogata kolekcja drzew i krzewów iglastych, oprócz świerków tworzą ją sosna limba, zwana królową lasów tatrzańskich, kosodrzewina. Wśród nich wyróżnia się odmiana złocista nitkowata cyprysika groszkowego, która na tle ciemnozielonych igieł świerków, sosen, modrzewi, jałowców i cisów, tworzy zółto-złocistą plamę.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.