Jakub Roszkowski

W kuratorium w Koszalinie o reformie szkolnictwa

Wicekurator zachodniopomorski Robert Stępień przypomniał też, że są już podane terminy m.in. ferii zimowych. W naszym województwie na narty pojedziemy Fot. Radek Koleśnik Wicekurator zachodniopomorski Robert Stępień przypomniał też, że są już podane terminy m.in. ferii zimowych. W naszym województwie na narty pojedziemy od 15 do 28 stycznia
Jakub Roszkowski

Najpierw była konferencja w ministerstwie, a chwilę później konferencje w kuratoriach. Tak więc w piątek o reformie edukacji w przeddzień nowego roku szkolnego mówił wicekurator z Koszalina.

Na piątkową konferencję w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty zaprosił wicekurator Robert Stępień. Trwała prawie godzinę, wicekurator zaprezentował niemal całą historię wdrażania reformy edukacyjnej w Polsce, a także przedstawił najważniejsze założenia oraz pierwsze efekty jej wdrażania w naszym, koszalińskim regionie.

Wicekurator już na wstępie podkreślił, że wszystkie działania były szczegółowo zaplanowane i nie było żadnych niespodzianek. Przypomniał, że ustawę o reformie prezydent Andrzej Duda podpisał już 14 grudnia ubiegłego roku.

- W MEN powołano specjalny zespół do spraw wdrażania reformy oświaty, a przy każdym kuratorium został powołany pełnomocnik. W naszym kuratorium pełnomocnikiem został wicekurator Jerzy Sołtysiak - przypomniał Robert Stępień.

O historii mówił sporo, ale przedstawił też dużo aktualności, których wcześniej niepublikowano. Otóż w całym województwie zachodniopomorskim nie zaopiniowano negatywnie ani jednej uchwały samorządu, wprowadzającej nową sieć szkół. Były decyzje warunkowe, ale po spełnieniu zaleceń stały się one pozytywne. Wicekurator zauważył, że kuratoria - co uznał za bardzo dobrą decyzję - będą teraz miały wpływ na arkusze organizacyjne szkół.

Przypomniał, że już od kwietnia działa też na stronie internetowej kuratorium baza miejsc pracy dla nauczycieli. W piątek było tam - jak pokazał - 486 aktualnych ofert pracy dla nauczycieli, z czego 151 na cały etat. Przyznał, że brakuje przede wszystkim specjalistów od przedmiotów ścisłych. Co do zwolnień nauczycieli związanych z reformą, powiedział, że o tym będzie można powiedzieć szczegółowo w październiku. Jego zdaniem liczba etatów nauczycielskich wzrośnie, i to na przekór temu, że wciąż borykamy się z niżem demograficznym, a wpływ na zwiększenie etatów ma właśnie reforma. - Zauważmy, że klas VII i VIII w szkołach podstawowych będzie więcej niż klas I i II w likwidowanych gimnazjach - zakończył.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.