Joanna Krężelewska

W Koszalinie remontują katedralne organy

Kapitalny remont organów miał miejsce w 1973 r. Instrument ma 50 głosów, trzy manuały, trzy wolne kombinacje i pedał. Pierwszy manuał ma 1264 piszczałki, Fot. Radosław Brzostek Kapitalny remont organów miał miejsce w 1973 r. Instrument ma 50 głosów, trzy manuały, trzy wolne kombinacje i pedał. Pierwszy manuał ma 1264 piszczałki, drugi 864, trzeci 832, a pedał 459.
Joanna Krężelewska

Są jednym z najcenniejszych zabytków w województwie, a przez organmistrzów już wiele dekad temu zostały docenione za brzmienie i uznane za jeden z najwspanialszych instrumentów w kraju.

Między innymi koncertowe walory 50-głosowych organów w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zadecydowały o zainaugurowaniu tu w 1966 roku Koszalińskich Koncertów Organowych.

Już sześć lat później podniesiono je do rangi festiwalu, który w wydaniu międzynarodowym odbył się w tym roku z cyfrą 51. przed nazwą. Na razie organy zamilkły, ale tylko po to, by zachwycić nas swym brzmieniem jeszcze bardziej - trwa ich generalny remont. Tak poważnych prac nie było od kilkudziesięciu lat.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.