Rafał Wolny

W Koszalinie odkorkują skrzyżowanie, ale dopiero za jakiś czas

W Koszalinie odkorkują skrzyżowanie, ale dopiero za jakiś czas Fot. archiwum
Rafał Wolny

ZDM planuje „obejście” systemu ITS u zbiegu Bohaterów Warszawy i Morskiej.

O regularnie korkującym się skrzyżowaniu ul. Morskiej, Bohaterów Warszawy i Armii Krajowej (na wysokości elektromarketu) pisaliśmy kilka miesięcy temu. Winę ponosi fatalna synchronizacja świateł, która - według Zarządu Dróg Miejskich - z powodu nieodpowiednich sterowników przełączyła się na system stałoczasowy, a więc nieuwzględniający natężenia ruchu z poszczególnych kierunków.

Problem byłby szybko rozwiązany, gdyby nie fakt, że sterowniki są elementem niedokończonego ITS, który wciąż należy do PKP Informatyka (wykonawca).

Drogowcy nie chcą ingerować w system, gdyż obawiają się, że zaszkodziłoby to toczącemu się sporowi sądowemu z PKP Informatyka (opisywaliśmy problem kilkakrotnie). Dlatego urzędnicy mieli zwracać się do spółki z prośbą o wymianę sterowników, ale w odpowiedzi mieli usłyszeć, że wszystko jest w porządku.

- Żadne z pism Urzędu Miasta w Koszalinie nie dotyczyło tego skrzyżowania i nie zawierało prośby o naprawę bądź wymianę sterownika - podkreśla Ewa Jońska, rzecznik prasowy spółki.

- Poza tym w momencie odbioru prac sygnalizacja świetlna na wszystkich 13 skrzyżowaniach działała prawidłowo, a konfiguracja sterowników została zatwierdzona przez ZDM w Koszalinie.

Dlatego też PKP Informatyka nie poczuwa się do odpowiedzialności.

- Gdyby ITS został odebrany, usterki byłyby usuwane w ramach gwarancji. Dzisiaj naprawy takie chętnie zrealizujemy, ale na zasadach komercyjnych - mówi Ewa Jońska. Na to nie godzi się magistrat, który, wobec wyczerpania możliwości porozumienia, podejmie bardziej zdecydowane działania.

- Niedawno usuwaliśmy podobny problem na skrzyżowaniu Paderewskiego/Gnieźnieńska i będziemy chcieli wykorzystać te doświadczenia także na Bohaterów Warszawy - wskazuje Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

- Drogowcy zakupią i zainstalują dodatkową skrzynkę sterowniczą i przepną do niej system sterowania sygnalizacją. Jednak i to wymaga udziału PKP Informatyka, a do tego ma być na tyle skomplikowane, że przygotowania potrwają kilka miesięcy.

- Przed sezonem problem zostanie rozwiązany - zapewnia jednak rzecznik.

Zakup i montaż dodatkowych skrzynek to koszt ponad 100 tys. zł. Miasto będzie domagać się zwrotu wydatków od PKP Informatyka.

Rafał Wolny

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.