Monika Makos

W Kołobrzegu prezydent będzie wnioskował o dodatkowe pieniądze na inwestycje

W Kołobrzegu prezydent będzie wnioskował o dodatkowe pieniądze na inwestycje Fot. archiwum
Monika Makos

W środę, podczas sesji Rady Miasta, prezydent będzie wnioskował o dodatkowe pieniądze na inwestycje.

Znamy wyniki przetargów na dwie duże miejskie inwestycje - gruntowną przebudowę ul. Budowlanej oraz remont promenady na Uzdrowiskach, od kortów tenisowych do Kamiennego Szańca. Niestety, wpłynęły tylko dwie oferty (po jednej na każdy przetarg) i są one znacząco droższe niż zakładało miasto.

Co teraz?

- W tej sytuacji prezydent Kołobrzegu zdecydował zawnioskować do Rady Miasta o dołożenie pieniędzy z miejskiego budżetu - informuje rzecznik Urzędu Miasta Michał Kujaczyński.

- Skarbnik przygotowuje dokumenty. Będą konieczne zmiany w planach inwestycyjnych miasta.

Na nasze pytanie o to, które z inwestycji miasta zostaną przesunięte na odleglejsze terminy lub z których miasto jest gotowe w ogóle zrezygnować, żeby uzbierać brakującą kwotę, rzecznik nie potrafił odpowiedzieć. A chodzi o niebagatelne kwoty.

Przypomnijmy je, ogłaszając przetarg na przebudowę ul. Budowlanej Urząd Miasta był przygotowany na wydatek rzędu 4 mln 440 tys. zł. Jedyna firma, która przystąpiła do tego przetargu, zaoferowała cenę za swoje usługi o blisko 1,5 mln większą, a dokładnie 5 mln 790 tys. zł.

W przypadku promenady na Uzdrowiskach, która przed kolejnymi wakacjami ma przypominać deptak Rodziewiczówny, różnica jest jeszcze większa i sięga 2 mln 720 tys. zł. Miasto było gotowe zapłacić 15 mln 100 tys. zł, oferent wycenił inwestycję na 17 mln 820 tys. zł.

- Mamy boom budowlany i rynek dyktuje warunki - powiedział nam Krzysztof Plewko, radny klubu PiS.

Radny przyznał, że nie wie jeszcze jak zagłosuje. Następnego dnia miał zebrać się jego klub m.in. w tej sprawie.

- Ale zastanawiam się, czy naprawdę nie można było tego przewidzieć? - dodaje.

Rada Miasta spotka się w środę

W środę, już po raz 35. w tej kadencji, radni spotkają się na posiedzeniu Rady Miasta w dużej sali konferencyjnej przy ul. Ratuszowej 13.

Pierwsza powakacyjna sesja Zapowiada się pracowity dzień, bo w programie sesji jest aż 29 projektów uchwał, a prezydent zapowiedział właśnie, że dołoży kolejne wnioski.

Co trafiło pod obrady? Aż sześć projektów uchwał dotyczy zmian organizacyjnych w szkołach, które zgodnie z rządową reformą oświatową zmieniły się z sześcioletnich podstawówek w ośmioletnie. Radni będą też głosować m.in. zmianę uchwały w sprawie ustalenia uprawnień pasażerów Komunikacji Miejskiej do ulgowych przejazdów autobusami na terenie miasta i gminy Kołobrzeg.

Jeżeli radni zagłosują „za”, prawo do 50-procentowych ulg będą miały również osoby, które między 1956 a 1989 rokiem pracowały na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu obowiązujących wtedy przepisów oraz osoby, które nie mogły wtedy pracować na skutek represji politycznych.

Z kolei prezydent już po sporządzeniu programu sesji zapowiedział, że dołoży przynajmniej dwa wnioski. Pierwszy dotyczy podwyższenia limitu wydatków na przebudowę ul. Budowlanej, drugi dotyczy podwyższenia kwoty na przebudowę promenady na Uzdrowiskach, od kortów tenisowych do Kamiennego Szańca. Przypomnijmy, w poniedziałek po otwarciu kopert z ofertami, okazało się, że w obu przypadkach firmy budowlanę chcą więcej niż miasto zakładało.

W pierwszym przypadku Urząd Miasta był przygotowany na wydatek rzędu 4 mln 440 tys. zł. Firma, która się zgłosiła, zaoferowała cenę za swoje usługi o blisko 1,5 mln wyższą. W drugim, różnica sięga 2 mln 720 tys. zł.

Monika Makos

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.