W gminie Włocławek jeszcze nie płacą 500 złotych na dzieci

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Renata Kudeł

W gminie Włocławek jeszcze nie płacą 500 złotych na dzieci

Renata Kudeł

Ci, którzy już złożyli wnioski „Rodzina 500 plus” niepokoją się. - Kiedy będą wypłaty? - pytają w gminie Włocławek. - W Kowalu dostali, a my nie!

- Jak byłam pod koniec kwietnia po zasiłek dla bezrobotnych to powiedziano mi, że dostanę go dopiero po majówce - mówi Czytelniczka z gminy Włocławek (imię i nazwisko znane redakcji). - Tak sobie wtedy pomyślałam, że może te pieniądze z „Rodzina 500 plus” też będą wtedy. Tylko czy ja się tak szybko załapię? Czytelniczka pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus” nie dostała - z tej choćby przyczyny, że nie miała jeszcze decyzji administracyjnej. Nie wiedziała, że jest to warunek otrzymania wypłaty.

- Podkreślamy to podczas składania wniosku, każdy jest informowany - mówi Elżbieta Grzegórska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Urzędzie Gminy Włocławek. - Decyzja musi być.

Kierowniczka zapewniła też, że kobieta nie jest pozostawiona sama sobie. Otrzymuje należną jej pomoc. Ponadto jej konkubentowi zaoferowano pracę.

Sytuacja finansowa rodziny jest bardzo zła

Po majówce kobieta interweniuje w swojej sprawie jeszcze raz. - Wniosek złożyłam czwartego kwietnia, mam już decyzję administracyjną - mówi mieszkanka gminy Włocławek. - Jestem w bardzo złej sytuacji finansowej, nie pracuję. Pieniądze są mi bardzo potrzebne. Dlaczego w innych gminach wiele osób już dostało po pięćset i więcej złotych, a u nas nikt? Może jak „Pomorska” zainterweniuje, to pieniądze pojawią się na koncie? - pyta kobieta. Jej zdaniem były takie przypadki, że po interwencji mediów wypłaty przyśpieszono.

Są wnioski do korekty. Inne wciąż napływają

W tej chwili w gminie Włocławek złożono 450 wniosków, a kolejne wciąż napływają. Można je składać w siedzibie urzędu przy ulicy Królewieckiej.

- W wielu przypadkach musimy skorygować błędy - twierdzi kierowniczka GOPS. - A to wydłuży oczekiwanie na pieniądze.

Jak podaje urzędniczka, wydano już 260 decyzji administracyjnych. Co to oznacza? Że część pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus” trafi do rodzin do końca maja. Nie do wszystkich 260., ale sporej grupy. - Pracujemy nad wioskami, jest tego sporo, ale beneficjentów trzeba obsłużyć - mówi Elżbieta Grzegórska.

Pieniądze już u większości uprawnionych

W Kowalu, gdzie jest znacznie mniej wnioskodawców, na bankowe konta już przelano ponad 100 tys. zł, a 33 tys. zł będą wypłacone w gotówce w kasie Banku Spółdzielczego. Wypłaty trafiły do tych, którzy złożyli wniosek do 10 kwietnia.

Jak informuje Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala, po tym terminie wnioski, uprawniające do przyznania świadczeń dla 20. dzieci, złożyło jeszcze 18 osób.

Świadczenia będą im wypłacone do końca maja, z wyrównaniem za kwiecień.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.