W Drawsku Pomorskim rządzi zastępca, będzie zażalenie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

W Drawsku Pomorskim rządzi zastępca, będzie zażalenie

Krzysztof Bednarek

Prokuratura Okręgowa zawiesiła w obowiązkach burmistrza Drawska Pomorskiego, Zbigniewa Ptaka. Nie chce powiedzieć dlaczego. W negocjacjach z wojewodą, w sprawie przejęcia gminy Ostrowice, gmina Drawsko będzie osłabiona.

Jak informowaliśmy, Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zawiesiła w obowiązkach burmistrza Drawska Pomorskiego Zbigniewa Ptaka. Decyzja jest nieprawomocna. Burmistrz - to już pewne - złoży na postanowienie prokuratury zażalenie.

Obowiązki burmistrza przejął jego dotychczasowy zastępca Marek Tobiszewski. Gmina działa bez żadnych zakłóceń. Natomiast Prokuratura Okręgowa nadal nie udziela informacji na temat powodów zawieszenia burmistrza. Telefon Zbigniewa Ptaka milczy. Zastępca i przewodniczący rady zasłaniają się tajemnicą służbową. Musimy bazować na informacjach, które zebraliśmy nieoficjalnie.

Burmistrz Ptak ma postawiony zarzut z art. 231 kpk, dotyczący przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków. Ma to związek z umorzeniem podatku w latach 2013-2015 na kwotę około 385 tys. zł Walerianowi F., biznesmenowi z Drawska Pomorskiego, który zamieszany jest w aferę korupcyjną w Elektrowni Szczecin i od lutego przebywa w areszcie. Dlaczego jednak zawieszony został w obowiązkach burmistrz Ptak?

Po zmianie przepisów w 2012 r. Ustawa o samorządzie gminnym i przepisy kodeksu postępowania karnego dają prokuraturze możliwość zastosowania takiego środka zapobiegawczego już na etapie postępowania przygotowawczego. I dlatego po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze burmistrz usłyszał zarzuty, objęty został dozorem policyjnym i zawieszony w obowiązkach. Ta niecodzienna sytuacja odbiła się w Drawsku szerokim echem.

Na forach internetowych wrze. Komentarze są skrajne: są głosy wsparcia i są głosy tych, którzy chętnie widzieliby burmistrza za kratami. W komentarzach pojawił się również wątek zemsty politycznej, chociaż nie bardzo wiadomo, kto i za co miałby się mścić na burmistrzu? Jest faktem, że zawieszenie burmistrza Ptaka oznacza duże osłabienie pozycji gminy w negocjacjach z wojewodą, w sprawie przejęcia terenów gminy Ostrowice.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.