Rajmund Wełnic

Uzdrowisko Połczyn dopięło swego - zbudują basen dla kuracjuszy

Prezes Uzdrowiska Romulad Michel (w środku) podpisuje umowę z wykonawcą Rafałem Idziaszkiem (z prawej), obok Jacek Pawłowicz, wiceprezes połczyńskiego Fot. Rajmund Wełnic Prezes Uzdrowiska Romulad Michel (w środku) podpisuje umowę z wykonawcą Rafałem Idziaszkiem (z prawej), obok Jacek Pawłowicz, wiceprezes połczyńskiego kurortu
Rajmund Wełnic

Podpisano umowę na budowę krytego basenu w Uzdrowisku Połczyn. Obiekt - za ponad 15 milionów złotych - ma być gotowy wiosną 2021 roku.

W środę w Uzdrowisku Połczyn uroczyście podpisano umowę z wykonawcą basenu przy Zakładzie Leczniczym Gryf w Połczynie-Zdroju. - To szczególny dzień dla spółki, do którego przygotowywaliśmy się od lat - prezes Uzdrowiska Romuald Michel mówi, że posiadanie własnej pływalni to np. warunek zawarcia kontraktu z ZUS-em kierującym wielu kuracjuszy na rehabilitację. Pozostali goście to pacjenci opłacani przez NFZ, a już około 30 procent to goście komercyjni, także z zagranicy, płacący z własnej kieszeni.

I ich też trzeba skusić możliwością kąpieli. Sanatorium Gryf dysponuje co prawda basenem otwartym i krytym, który jednak ma już 30 lat. - I trochę się zestarzał, a chcemy naszym gościom zapewnić najwyższy możliwy komfort kuracji i wypoczynku - mówi Romuald Michel. Uzdrowisko na inwestycję przeznaczy ponad 15 mln zł ze środków własnych i kredytu. Wykonawca - Zakład Remontowo-Budowlany Rafał Idziaszek - będzie miał 15 miesięcy na ukończenie pływalni.

Znajdą się w niej dwie niecki basenowe: z solanką o wymiarach 12,5 na 6,5 metra oraz z wodą słodką - o wymiarach 19 na 6,5 metra. Największy walor zdrowotny mieć będzie basen solankowy wypełniony leczniczą słoną wodą wydobywaną z głębokości 2 kilometrów. Pływalnia mieć będzie całe zaplecze spa, jacuzzi itp.. Pływalnia służyć będzie głównie kuracjuszom, ale także klientom zewnętrznym. Po oddaniu nowego basenu stary basen w Gryfie zostanie wyłączony z użytkowania.

Uzdrowisko Połczyn to jeden z największych pracodawców w powiecie świdwińskim zatrudniający ponad 400 osób. Obsługują one około tysiąca kuracjuszy, którzy są każdego dnia w sanatoriach. W ciągu roku wykonuje się w nich około miliona zabiegów leczniczych. - Nasz roczny budżet to około 50 milionów zł - szef spółki podkreślał konieczność dobrej współpracy z samorządem lokalnym. - Co roku płacimy do kasy miasta ponad 2 mln zł podatków, a nasi kuracjusze zostawiają pieniądze w miejscowych sklepach.

Leczy się tu schorzenia typowo kobiece, dolegliwości ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, dermatologiczne, kardiologiczne, reumatologiczne, otyłość czy osteoporozę m.in. przy wykorzystaniu borowiny i solanki. Uzdrowisko wchodzi w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk należącej do KGHM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, którego jedynym udziałowcem jest KGHM Polska Miedź.

Rajmund Wełnic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.