Uszczelnianie okien. Zleć to fachowcom!

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Sławomir Bobbe

Uszczelnianie okien. Zleć to fachowcom!

Sławomir Bobbe

Zimno dostające się z zewnątrz przez nieszczelne okno może sprawić, że w domu przez cały sezon zimowy będzie nieprzyjemnie chłodno. Nieprzyjemnie też się zrobi, gdy przyjdzie gigantyczny rachunek za ogrzewanie...

Niższe rachunki za ogrzewanie, lepszy mikroklimat w domu, no i lepsze samopoczucie domowników – oto główne powody, dla których warto pomyśleć o uszczelnieniu okna. Owszem, można zrobić to samemu. Jeżeli okna są stosunkowo stare (np. ponad 30-letnie, drewniane), ale nie mają zbyt dużych szczelin, warto je uszczelnić na zimę. Muszą przy tym mieć sprawne i zachowane w formie futrynę oraz ramę okienną. Jeśli natomiast okna mają takie szpary, że widać je nawet gołym okiem, nawet najdokładniejsze uszczelnianie niewiele nam pomoże.

Zlecenie dla fachowca

Niby to niewielka sztuka, uszczelnić okno. Część osób woli jednak uszczelnianie zlecić profesjonalistom, którzy jeszcze dadzą gwarancję na swoją usługę. A propos gwarancji: jeżeli ktoś sam będzie próbował uszczelnić nowe okna, ale mu ta próba – delikatnie mówiąc – nie uda się, bo naruszy np. konstrukcję okna, może jeszcze stracić gwarancję na nie. To z tego względu warto skorzystać z usług fachowca, który specjalizuje się w naprawie i serwisie okien PCV oraz drewnianych.

Cennik usług sezonowych

Przykładowe stawki? Regulacja tzw. standardowych (chodzi o standardowe wymiary i standardowy montaż) okien kosztuje około 35 złotych za każde skrzydło okienne. Im więcej skrzydeł do wyregulowania, tym będzie taniej, np. po 30 złotych za skrzydło. Jeżeli mamy nietypowe okna i fachowiec będzie musiał zdjąć skrzydła z zawiasów lub wyjąć szybę zespoloną, cena wyniesie średnio 50 złotych za regulację jednego skrzydła. Regulacja okna już z uszczelnianiem to koszt rzędu 10 procent wartości okna PVC, a w przypadku okien drewnianych – od 5 do 7 procent. Inni wezmą za tę drugą usługę przykładowo 6–8 złotych za metr. Jeśli klient zamówi usługę konserwacja uszczelek plus przesmarowanie, zapłaci mniej więcej 12–15 złotych za jedno skrzydło. Gorzej będzie, jak fachowiec zauważy, że część okucia jest uszkodzona. Wówczas trzeba mu będzie zapłacić za wymianę od 25 nawet do prawie 100 złotych. Uszczelnienie parapetu zewnętrznego również wchodzi w grę. Trzeba jednak zapłacić około 12 złotych za metr długości uszczelnianego parapetu.

Usługi dodatkowe

Wymiana popsutej klamki okiennej kosztuje około 10 złotych. Gdy trzeba wymienić pękniętą szybę, spec weźmie jakieś 25–250 złotych za sztukę, zależnie od wymiarów okna i sposobu jego montażu. Czasem policzy sobie robociznę od metra, np. 50 albo 60 złotych za metr kwadratowy. Montaż uchwytu i zatrzasku w drzwiach balkonowych stanowi wydatek 25–40 złotych, a samozamykacza – przeważnie minimum 90 złotych. Można także zamówić wymianę szyb zespolonych. Usługę wycenia się mniej więcej na 200 złotych, ale bywa, że kosztuje ona 2 razy tyle. 

Warto jednak zainwestować w fachową pomoc, by później cieszyć się domowym komfortem...

Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.