Sławomir Bobbe

Uszczelnianie i regulacja okien przed zimą [poradnik]

Różnice temperatur wewnątrz domu i na zewnątrz zimą dochodzą nawet do 45°C. Warto zatem zadbać o szczelność okien. Fot. 123RF Różnice temperatur wewnątrz domu i na zewnątrz zimą dochodzą nawet do 45°C. Warto zatem zadbać o szczelność okien.
Sławomir Bobbe

Nieszczelne okna są winne temu, że płacimy wyższy rachunek za ogrzewanie. Co zrobić, żeby nie płacić aż tyle? Początek listopada to najwyższy czas na uszczelnienie i wyregulowanie okien. Ile kosztuje fachowa usługa?

Niższe rachunki za ogrzewanie, lepszy mikroklimat w domu i samopoczucie domowników - to główne powody, dla których należy uszczelnić okna przed zimą.

Można zrobić to samemu. Jeżeli okna są stosunkowo stare, ale nie mają zbyt dużych szczelin, warto je uszczelnić na zimę. Muszą przy tym mieć sprawne i zachowane w formie futrynę i ramę okienną. Wystarczy kupić ogólnodostępne uszczelki z klejem.

Jeśli natomiast okna mają takie szpary, że widać je gołym okiem, nawet dokładne uszczelnianie niewiele pomoże.

Uszczelnianie okien

Gąbka kupowana na metry to jedna z najpopularniejszych metod na uszczelnianie okien. Są też inne materiały. To pianka poliuretanowa, silikon (np. akrylowy), taśmy uszczelniające, uszczelki poliuretanowe, silikonowe, wykonane z gumy lub innego tworzywa.

Niby to niewielka sztuka, uszczelnić okno. Część osób woli jednak zlecić to profesjonalistom, którzy dadzą też gwarancję na usługę.

A propos gwarancji: jeżeli ktoś sam będzie uszczelniać nowe okna, ale mu ta próba nie uda się, bo naruszy np. konstrukcję okna, może jeszcze stracić gwarancję na okna. To z tego względu warto skorzystać z usług fachowca. Tym bardziej że większość firm „okiennych” wykonuje takie usługi.

Cennik usług tzw. sezonowych

Podajemy przykładowe stawki. Regulacja tzw. standardowych (chodzi o wymiary i montaż) okien kosztuje ok. 35 zł za skrzydło. Im więcej skrzydeł do wyregulowania, tym będzie taniej. Jeżeli mamy nietypowe okna i trzeba zdjąć skrzydła z zawiasów lub wyjąć szybę zespoloną, cena wyniesie średnio 50 zł za regulację jednego skrzydła.

Regulacja okna już z uszczelnianiem to koszt rzędu 10 proc. wartości okna PVC, a w przypadku okien drewnianych - od 5 do 7 proc. Inni wezmą za tę drugą usługę przykładowo 6-8 zł za metr.

Za konserwację uszczelek i przesmarowanie ich zapłacimy mniej więcej 12-15 zł za skrzydło. Gorzej będzie, jak fachowiec zauważy, że część okucia jest uszkodzona. Wtedy trzeba będzie zapłacić za wymianę od 25 nawet do ok. 100 zł.

Uszczelnienie parapetu zewnętrznego kosztuje ok. 12 zł za metr uszczelnienia.

Wymiana popsutej klamki okiennej kosztuje ok. 10 zł. Gdy trzeba wymienić pękniętą szybę, spec weźmie 25-250 zł za sztukę, zależnie od wymiarów okna i sposobu jego montażu. Czasem policzy robociznę od metra, np. 50-60 zł za mkw.

Montaż uchwytu i zatrzasku w drzwiach balkonowych to wydatek 25-40 zł, a samozamykacza min. 90 zł. Można też wymienić pakiet szyb zespolonych. Usługę wycenia się na ok. 200 zł, ale bywa, że kosztuje ona 2 razy tyle.

Autor: Sławomir Bobbe

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.